Bekçi Alımında Merak Edilen Her Şey | ÖSYM Kılavuzu
 

Bekçi Alımında Merak Edilen Her Şey

Paylaş
 

Mart ayının başında 8 bin kadar bekçi alınacağı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından bir süre önce açıklanmıştı. Bekçi olmak isteyen adaylar mart ayının gelmesi ile birlikte alımların ne zaman olacağı, hangi şartları gerektirdiği konusunda merak duymaya başladılar. İnternet üzerinde birçok kaynakta yer alan bekçi alım şartlarında istenilen mezuniyet şartları farklılık gösteriyor. Bazı kaynaklarda ilkokul mezunu olmak yeterli bir kriter olarak gösterilirken bazı kaynaklar en az lise mezunu olunmalıdır diyor. Konu hakkında net ve kesin bilgilere ulaşmak için haberimizi okumanızda yarar var.

Mezuniyet Şartları Nelerdir?

Bekçi alımlarında aranan mezuniyet şartı hakkında kesin bilgi ancak ilan yayınladıktan sonra öğrenilebilecektir. Ancak bir önce yayınlanan 7 bin bekçi alımı ile ilgili yayınlanan ilen mezuniyet durumu ile ilgili fikir verici olacaktır. Bir önceki ilanda mahalle ve çarşı bekçi kadrosuna seçilecek olan kişiler en az lise ve dengi okullardan mezun olan kişilerin arasından seçilmişti. Ancak açıklanan bekçi yönetmeliğinde eğitim şartı olarak en az ilkokul mezunu olmak şartı aranıyor yazmaktadır.

İçişleri Bakanlığı’nın İnisiyatifinde

Bekçi alımlarında uygulanacak olan yöntemler, aranacak olan yaş sınırı ve mezuniyet durumunun belirlenmesi tamamen İçişleri Bakanlığı’nın inisiyatifinde yer alıyor. Mezuniyet ve yaş şartının belirlenmesi, esnetilmesi ya da değiştirilmesi konusunda tek yetki İçişleri Bakanlığı’ndadır.

Ancak belirtmek gerekir ki bir önceki bekçi alımında aranan en az lise ve dengi okul mezunu olma şartı bu yeni yayınlanacak olan ilanda da aranan şartlar arasında yer alacak gibi duruyor.

Aranan Şartlar

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • En az lise veya dengi bir okuldan mezun olmak
  • En az 167 cm boy ve 18 – 27 arası kitle endeksine sahip olmak
  • Başvurduğu il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak
  • Askerlik ile ilişiği bulunmamak
  • 18 yaşından büyük 31 yaşından gün almamış olmak
  • Kamu haklarından mahrum edilmemiş olmak
  • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesinde yazılan şartlara haiz olmak
  • Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği’nin belirlediği şartlara uygun olmak
  • Güvenlik soruşturmasından ve arşiv araştırmasında olumlu sonuç almak

 

Bu yazı 43 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun