Beklenen POMEM Başvuru Tarihi

Paylaş
 

24. Dönemi düzenlenen ve Polis Akademisi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen POMEM başvuruları tarihi uzun zamandan beri polis hayalleri olan gençler tarafından bekleniyordu. Ayrıca İçişleri Bakanlığı tarafından da yapılan açıklamalara göre 10.000 polis alımı haberi çoğu kişiyi de heyecanlandırmış durumdadır. Birkaç hafta önce gerçekleştirilen 23. Dönem POMEM mülakat sınavlarına katılmaya hak kazananların sınava girecekleri tarih ve saatler belirlenmişti. Sınavdan sonra sonuçlara göre atamalar yapıldı ve 24. Dönem POMEM başvuruları beklenmeye başlandı. Kısa bir zaman sonra belirlenmesi tahmin edilen POMEM başvuruları tarihi hakkında henüz net bir yanıt verilmemiştir.

POMEM Başvuru Koşulları

POMEM’e başvuru yapabilmek için şartların en başında Türkiye vatandaşı olmak geliyor. Daha sonra lisans mezunları, ön lisans sahipleri ve buna denk olacak şekilde Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ndan kabul edilmiş yurtdışı yükseköğretim kurumlarından mezun olan kişilerin başvuruları kabul edilecektir. Ardından sağlık şartlarına da bağlı kalarak polis okullara alınacak erkek öğrencilerin en az 167 santimetre bayan öğrencilerinse en az 162 santimetre olmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra silahlı görev yapmaya ve taşımaya hukuki bir anlamda engel olmaması da oldukça önemli şartlardandır.

Lisans mezunları kapsamında yapılan KPSS’lerin birinde P3 puan türünden minimum 60 puan, emniyet personeli ve şehit yakını için P3 puan türünden minimum 48 puan almak yeterli olacaktır. Ön lisanslı için P93 puan türünden minimum 70, emniyet personeli ve şehit yakınınınsa yine P93 puan türünden minimum 56 puan almaları gerekmektedir. Son olarak adayların 31 Aralık 2018 tarihine göre 30 yaşından gün almamak da koyulan şartlardandır.

 

Bu yazı 161 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun