Beklenen Sağlık Kanunu Yürürlüğe Girdi

Paylaş
 

Uzun süredir pek çok insanın beklediği ve aynı şekilde pek çok insanı alakadar eden kanun nihayet yürürlüğe girdi. Bu kanuna göre sağlık ile ilgili pek çok kanunda ve kanun hükmünde kararnamede değişiklik yapılması öngörülüyor. İşte bu değişiklik nihayet resmi gazetede de yayımlandı. Keza herhangi bir süre şartı olmadan da bugünden itibaren yürürlüğe girdi. İşte bu kanuna dair belki de en önemli hususlardan bir tanesi mesleklerinden ihraç edilen sağlık meslek mensupları hakkında.

Şöyle ki, terör örgütlerine üyelikleri, terör faaliyetlerine iştirakleri ya da terör örgütleri ile bağlantılarından dolayı görevden ihraç edilen ve haklarında halen daha yürütülen güvenlik soruşturmalarından dolayı görevlerine alınmayan sağlık meslek mensupları, görevden alındıkları günden itibaren 450 gün sonra yeniden mesleklerini icra etmeye başlayabilecekler. Bilhassa 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yaşanan olaylardan dolayı bu kanun pek çok sağlık meslek mensubunu son derece yakından ilgilendiriyor. Aynı zamanda bu kanun kapsamındaki devlet görevlilerinin hizmet süreleri de kamu görevini yerine getirirken görevden çıkarılmaları şartıyla bu süreden düşülecek.

Daha Pek Çok Alanda Yeni Düzenlemeler

Bu kanunda sadece görevlerinden çıkarılan devlet görevlileri hakkında değil daha pek çok sağlık meselesi hakkında çok sayıda hüküm yer alıyor. İşte bu hükümlerden bir diğeri ise doku ve organ nakli hakkında. Keza üremeye yardımcı tedavi yöntemleri hakkında da pek çok yeni düzenleme bugün resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren bu kanunda kendisine yer buluyor. Üstelik bu kanunda düzenlenen yeni hususlar sadece düzenleyici, tavsiye verici ya da emredici hükümlerden ibaret de değil.

Pek tabii cezai ve idari müeyyidelere dair de çok sayıda değişiklik yürürlüğe girmiş bulunuyor. Kanunda diş hekimleri ve diş hekimlerine verilecek olan uzmanlık belgelerine dair de bazı hükümler yer alıyor. İşte bunlardan bir tanesi de oral patoloji alanında uzmanlık yapmış diş hekimlerini ilgilendiriyor. Bu hususta, Tıpta Uzmanlık Kurulu’nun başvuru süresinin sona ermesinin ardından en geç altı ay içerisinde bu başvuruları değerlendirmesi ve akabinde uzmanlık belgesi durumuna karar vermesi öngörülüyor.

Bu yazı 281 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun