Beyin Göçü İçin Önlem

Paylaş
 

Toplumlarda görülen en sık olaylardan bir tanesi göçtür. İnsanların belli nedenlerden dolayı yer değiştirmeye karar vermesi olarak açıklanabilir. Bir başka göç durumu ise mecazi anlamda bir yer değiştirmeyi kapsar. Beyin göçü olarak kabul edilen kavram aslında çeşitli başarılar elde edebilecek araştırmacı ve bilim adamlarının farklı ülkelerde çalışmak adına kararlar almasını anlatır. Bir ülkede yaşanan beyin göçünün hacim olarak fazla olması ise ülkede bazı önlemlerin alınmasını zorunlu hale getirir. Bundan dolayı ayda 24 bin TL civarında burs verilerek beyin göçünün durdurulmaya çalışılması yönünde adımlar atılması konusunda devlet kanadından açıklamalar geldi.

Beyin Göçünün Engellenmesi İçin

Beyin göçünü engellemek ve tersine bir akım sağlamak için Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı için yapılan yardımların artırılmasına karar verildi. Bir anlamda yaşanan beyin göçüne dur demek için alınan bu önlem ile 1 milyon TL daha başlangıç ödeneği olarak verilecek rakam üzerinde anlaşma sağlandı. Sağlanacak destekler sadece araştırmacıları değil, eş ve çocuklarını da kapsayacak şekilde daha geniş ve yarar gözetilerek yeniden gözden geçirilecek şekilde kamuoyu ile paylaşıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından yapılan açıklamalara bakıldığında Türk bilim insanlarının kaçmasından duyulan üzüntü nedeniyle harekete geçilmeye karar verildiği yönünde çıkarımlar yapıldı. Ülkeye geri dönmeleri artırmak ve tersine bir akım başlatmak adına 24 ay veya 34 ay arasında süresi olan bir destek paketinin hazırlandığı açıklandı. 15 Aralık 2018 tarihine yaklaşılırken de konu ile alakalı resmi bir çağrının yapılmasını amaçladıkları da açıklamada öne çıkan bir durum oldu.

Yapılan değişiklerin arkasındaki amaç ise başarılı iş gücünü ülkeye geri çekmek, uluslararası çalışmalarda daha çok ön planda olmak, yeni ve gelişen ekonomilerdeki uygulamaları ülkemize de getirmek olarak açıklandı. Çeşitli ödeme ve yardım paketleri oluşturulacağı ve kurumlara aktarılacağını da aktaran Varank 3 bin 750 TL idari anlamda da destek alınabilecek düzenlemelerin yolda olduğunu vurguladı. Beyin göçünün engellenmesi adına atılan bu adım oldukça fazla beğeni toplarken neleri kapsayacağı konusundaki soru işaretleri ile şimdiden merak konusu oldu.

Bu yazı 297 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun