Bilgisayar Destekli Eğitim

Paylaş
 

Özellikle son yıllarda adından sıkça bahsettiren bilgisayar destekli eğitim, günümüzde o kadar çok yerde görülmektedir ki onsuz bir öğretim çok geride kalacak gibi duruyor.

eğitimde teknoloji

 

Meselenin önemini fark eden bazı uluslar, eğitim yöntemlerinde bilgisayar destekli eğitimi olabildiğince kullanmakta ve eğitim içerisinde bu yönteme çok yer vermeye gayret etmektedirler. Japonya’da multimedya imkânları aracılığıyla, sınıflarda oluşan başarı seviyesi artmaktadır. İsrail’de de matematik derslerinde sadece yüzde 42’lik başarı oranı, bilgisayar destekli eğitim aracılığı ile yüzde 99’a çıkmıştır. Eğitim uzmanlarının matematik dersi için bilgisayar destekli eğitim programını uygulayan öğretmenlerin, raporlarda belirttiği görüşleri şu şekildedir. Öğrenciler sürekli olarak öğretmenlerine bu yöntem ile soru sormak mecburiyetinde kaldıkları için kelimelerin anlamları daha çabuk ve daha kalıcı bir şekilde bilgisayar destekli eğitim ile öğrenebilmektedirler. Ayrıca tartışmalara katılıp, kendi görüşlerini belirtme durumları istekler artmıştır. Öğrencinin kendine olan güvenleri artmıştır. Bilgisayar destekli eğitim ile öğrencilerin derse ilgisi artmıştır. Bilgisayar laboratuvarlarına gidilen günlerdeki devamsızlıklar da azalma tespit edildi. Bunlarla birlikte, aritmetik olan derslerde bilgisayar ekranında çıkan sorulara daha fazla cevap verme arzusu oluşmuştur.

Bilgisayar destekli eğitim sınıfın ‘’sıkıcı, monoton’’ olarak adlandıran havasını kırıp, öğrencilerin de kendi kendilerine oluşan bir öğrenme arzusu uyandırdığı ve ders saati dışında bir bilgisayar destekli eğitim ile çalışmak istedikleri görülmektedir. Network aracılığı ile bilgisayar destekli eğitim yönteminde 35/40 öğrencinin bile kendi kendine göre çalışması mümkündür. Böylelikle, seviyeleri farklı olan öğrencilerin bir arada çalışmalarından dolayı doğan problemler azalmıştır, ortadan kalkmıştır. Ayrıca, öğrenciler bilgisayar destekli eğitim ile kendilerini yeterli görünce kadar dersi tekrar tekrar öğrenme hevesine başlamıştır çünkü karşındaki teknoloji, yorulmaz, sıkılmak nedir bilmez ve öğrencinin moralini bozabilecek, rencide edebilecek şeyleri sergilememektedir. Hatta yanlış verilen bir cevabı karşılık olarak bilgisayarın anında motive edici ve teşvik edici ipuçları yer vermesinden dolayı başarı artmaktadır. Bilgisayar destekli eğitimin en önemli uygulama alanı ise sınıfta yapılması zor ve güç olan deneyleri, metotları, simülasyonları, animasyonların ve etkinliklerin bilgisayar destekli eğitim imkânları ile hazırlanarak her öğrenci adına sunulması ve bunun öğrenciler üzerindeki başarıyı arttırması, bu teknolojinin en önemli özelliğidir.

Bu yazı 1058 kere okundu.
Etiketler:
eğitimde teknoloji
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun