Binlerce Öğrenci Farklı Okula

TBMM’ye önümüzde ki hafta gelecek gelen tasarıya göre 13 köklü ve eski üniversite bölünecek. Bu şekilde 20 tane yeni üniversite kurulacak ve 200 bin öğrencinin bu şekilde okudukları okullar değişmiş olacak.

200 Bin Tane Öğrenci Farklı Okula

Bölünmesi planlanan üniversiteler arasında bulunan İstanbul, Gazi ve Erciyes Üniversiteleri daha önce Erdoğan tarafından araştırma üniversitesi olarak duyurulmuştu. Yapılacak olan yeni üniversiteler için gerçekleşecek bölünme de bazı bölümlerin ne olacağı belirsiz. Sunulan tasarının meclisten geçmesi ile beraber 200 bin üniversite öğrencisinin okulu değişecek. Sunulan tasarıya göre ayrılacak olan bölümler ile ayrılacak olan öğrenci sayıları;

İstanbul Üniversitesi

İstanbul Üniversitesinden ayrılması planlanan bölümler, Cerrahpaşa tıp fakültesi, Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi, Orman Mühendisliği, Sağlık ve Spor Bilimleri Yüksek Okulu, adli tıp ve tüberküloz enstitüleri olacak. Toplamda 90 bin öğrencisi olan üniversiteden ayrılacak öğrenci sayısı 32 bin civarı olacak.

Gazi Üniversitesi

Güzel Sanatlar Fakültesi, İktisat Fakültesi, Tapu kadastro eğitimi veren yüksekokul, Türk Musikisi Konservatuarı ve Polatlı Sosyal Bilimler Enstitüsü olacak. 53 bin öğrenci sayısı olan üniversiteden ayrılacak olan öğrenci sayısı, 19 bin.

Anadolu Üniversitesi

Açıköğretim Fakültesi öğrencilerinin dışında 61 bin öğrenci sayısı olan üniversiteden 11 bin öğrenci ayrılacak. Ayrılacak başlıca bölümler, fen bilimleri, mühendislik fakültesi, havacılık bölümleri ve uzay bilimleri olacak.

İnönü Üniversitesi

38 bin öğrenci sayısına sahip olan üniversiteden 3 bin öğrenci ayrılacak. Ayrılacak bölümler, ziraat fakültesi, su ürünleri fakültesi, sivil havacılık bölümleri ve iki tane meslek yüksekokulu.

Erciyes Üniversitesi

54 bin öğrenci sayısı olan okuldan ayrılacak öğrenci sayısı 14 bin. Ayrılacak bölümler, ziraat ve veterinerlik fakülteleri, sosyal bilimler ve tomarza olacak.

Sakarya Üniversitesi

74 bin öğrenci sayısı olan okuldan 28 bin öğrenci ayrılacak. Ayrılacak okullar arasında bir çok meslek yüksek okulu bulunuyor.

Selçuk ve Süleyman Demirel Üniversitesi

Selçuk Üniversitesinden 15 bin öğrenci ve mühendislik ile mimarlık fakültesi ayrılacak. Süleyman Demirel Üniversitesinden de 36 bin öğrenci ayrılacak. Ayrılacak bölümler arasında meslek yüksekokulu, yüksekokul ve fakülteler bulunuyor.

Bu yazı 502 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun