Bu Yıl Liseye Yeni Kayıt Yaptıracak Olanlar Dikkat!

Paylaş
 

Yüz binlerce orta öğretim öğrencisinin girdiği ve sonuçlarının geçtiğimiz günlerde açıklandığı Liseye giriş sınavının hemen ardından öğrencileri tercih endişesi aldı. Peki, 2018 Liseye Giriş Sistemi tercihleri nasıl yapılır? Bu sorunun yanıtını almak isteyen öğrenciler şimdiden tercihlerin nasıl yapıldığı konusunu araştırmaya başladı.

2018 Yılı Liseye Geçiş Sistemi tercihleri 2 Temmuz 2018 itibari ile başladı. Bu yıl ilk defa liseye kayıt yaptıracak olan öğrenciler bu yıl ilk defa uygulanan yeni sınav modeli ile Liseye Geçiş Sınavına girmiş bulundu. Sonuçlar ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çok kısa bir süre içerisinde açıklandı. Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla öğrencilerin gözü tercih sürecine döndü

Liseye Geçiş Sistemi Tercihleri Nasıl Yapılacak?

Yeni sistem ile birlikte ilk defa sınava giren öğrenciler Anadolu, Fen, Anadolu Öğretmen ve Sosyal Bilimler Liseleri, Proje bazlı çalışan liseler ve Anadolu Meslek liselerine girmek için tercihte bulunmak durumundalar. Okul programlarına dâhil olunması, merkezi puan sisteminin getirdiği üstünlüğe göre belirlenecektir. Yerel yerleştirmeler ise yaş kriterleri, okul başarı puan ortalaması ve devamsızlık gibi kriterler baz alınarak gerçekleştirilecektir.

Merkezi sistem olarak adlandırılan imtihana girmeyen öğrenciler ise yerel yerleştirme türü ile öğrenci alan okullar ile pansiyon sistemli okullar olmak üzere toplamda iki grup yapılarak tercih alımları gerçekleştirilecektir.

Liseye geçiş sitemi tercihlerinde öğrenciler en fazla 3 okul tercihinde bulunabilecektir. Yerel yerleştirmeler ile okula yerleşecek olan öğrenciler ise en fazla 15 okul tercihinde bulanabilecek. Liseye geçiş Sistemi tercihleri 13 Temmuz 2018 tarihinde sona erecektir. Adayların bu tarihe kadar tercihlerini tamamlamaları gerekmektedir. 2018 – 2019 eğitim ve öğretim yılı ise 17 Eylül 2018 pazartesi günü başlayacaktır.

 

Bu yazı 336 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun