Çocuğumu Ders Çalışmaya Nasıl Teşvik Edebilirim

Paylaş
 

‘’Oğlum zeki bir çocuk, ancak okul derslerine çok çalışmıyor okulda başarılı olamıyor şimdi öğretmenleri sınıfta kalma tehlikesinden bahsediyor.’’ ‘’Kızım elinden geleni yapmak yerine çok az ders çalışıyor. Kendisine derslerinde başarılı olması için yüksek notlar olması gerektiğini söylediğimde bu durumu umursamıyor.’’ Bunlar genellikle çocuğunun okulda ki başarısını yeterli bulmayan anne ve babalardan gelen şikâyetler arasında.

çocuğum ders çalışmıyor, ne yapmalıyım

Çocuğunuz daha başarılı olabilmesi için uygun yeteneğe sahip olduğunun farkındasınız ve iyi bir üniversiteye/liseye girmesi için notlarını yüksek tutması gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz. Onun geleceği için endişeleniyor, bu tembel halinden hoşnut olmuyor olabilirsiniz. Gerçek şu ki çocuklar aslında çok motivasyon sahibidir. Fakat bizim genellikle onlar hakkında düşündüğümüz motivasyona sahip değillerdir. Mesela bir çocuk video oyunları, müzik, sosyal medya ve yeni bir kıyafet alma konusunda oldukça motivasyonludur. Hiç tembellik etmezler. Kesin olan bir şey var ki; çocuğunuzu istemediği bir şey üzerinde onu motive etmeye çalışırsanız, baskı yaparsınız işler daha da karışacaktır. Şunu çocuklar için belirtmeliyiz ki; çocuklarınız daha iyi olanı yapmak için bu yapacağı şeyin, kendisine verecek olan önemini anlaması gerekir. Elbette diğer faktörler; mesela, zihinsel ve fiziksel hastalık, öğrenme ve davranış problemleri gibi sorunlar motivasyonu engelleyen unsurlar arasında yer alır. Bazı çocuklar da ise motivasyonu sağlayacak her şey bir arada vardır. Motivasyon, sağlık, istek ve beceri. Bunların hepsinin bir arada olması yetmiyor olabilir; akşam ders saatinde mutlaka dikkatini dağıtacak başka ilgi çekici bir alana yönelerek yine bu işten sıyrılıyor olabilir. Bunu yapan çocuklar genellikle ‘’çok işlevsel’’ olarak adlandırılır. Ön belekleri çok gelişmiştir. Ve bu durum okul başarısında belirgin bir rol oynar. Ön beyin işlevselliği fazla olan çocuklarda; duygu, dengeleme, beslenme, dikkat süresi, azim, hırs ve esneklik daha yüksektir. Pek çok çocuğun önbellek işlevselliği ergenlik dönemine kadar gelişmez. Pekâlâ, çocuğunuzun okullar bedensel olan motivasyonu artırmak için neler yapmalısınız?

  • Çocuğunuzun takımında onun yanında olun. Ona karşı koymayın. Bu size ebeveyn olarak çocuğunuzu etkilemek adına çok faydalı olacaktır. Cezalandırma, yargılama, müdahale etme ve aşağılama sizi hiçbir yere götürmeyecektir. Aksine durumlar arasında ilişkinizi bozacak ve motivasyonlarını daha da yok edecektir. Bu yüzden çocuklarınıza olumlu saygılı ve açık bir ilişki içinde samimi bir şekilde konuşun.
  • Ayrıca çocuklarınızı ödül vaadiyle de ders çalışmaya teşvik edebilirsiniz.
Bu yazı 1069 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun