Danıştaydan Devrim Niteliğinde KPSS Kararı

Danıştay devrim niteliğinde bir karara imza attı ve KPSS’ye en üst mezuniyet durumundan girilmesi yönündeki zorunluluğu kaldırdı.
danıştay

Adaylar KPSS’ye en üst mezuniyet durumuna göre girebiliyordu. Yani örneğin; lisans mezunu olan bir aday ortaöğretim mezunu olarak KPSS’ye giremiyor ve ilgili kadrolara başvuru yapamıyordu. Danıştay 12. Dairesi, Sağlık Sen tarafından açılan davanın neticesinde üniversite mezunu olup aynı zamanda sağlık meslek lisesi mezunu olan bir adayın sağlık meslek lisesi kadrolarına başvurabileceği yönünde karar verdi.

Şimdilik bu karar nihai bir karar değildir ve hemen uygulanmayacaktır. Zaman içerisinde konu netliğe kavuşacaktır.

Kararın diğer üniversite mezunları için de bir emsal teşkil etmesi bekleniyor. Söz konusu kararın ilgili kısmı şu şekilde;

“Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nce yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı’nda genel yetenekve genel kültür testlerinin uygulanması nedeniyle adayların eğitim düzeylerine göre sınava alınmaları doğrudur.
Sınav doğru yapılmakla birlikte, meslek lisesi mezunu olup, önlisans ya da lisans programını bitirenlerin yerleştirilmesinde sorun yaşanmaktadır. Aynı zamanda üniversite mezunu olan adayların, mezun olduklarısağlık meslek lisesi diploması ile yerleştirmeleri yapılmamaktadır. Bu durum, mesleki eğitimi alaraküniversiteye devam eden adaylar açısından haksızlık yaratmaktadır.
Sağlık lisesi mezunlarının atanabileceği kadrolar için, meslek lisesinden mezun olduktan sonraüniversiteden de mezun olan adaylara başvuru hakkının tanınması gerekmektedir. Bu adaylarınyerleştirmelerinde ise, önlisans ya da lisans düzeyinde yapılan sınavda aldıkları puanların esas alınması gerekmektedir. Bu hususlar gözetilmeden, hazırlanan Kılavuz eşitlik ilkesine ve hukuka aykırı bir şekildeeksik düzenlenmiştir.”

Bu yazı 1058 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun