Değişen Üniversite Sistemi Bu Yıl Uygulanacak

Paylaş
 

Son günlerin en önemli meseleleri arasında bulunan üniversiteye giriş sınav sistemi hakkında Prof. Dr. Yekta Saraç detaylı bilgeler vererek merakları giderdi. Yükseköğretim kurumu başkanı Profesör Doktor Yekta Saraç yapmış olduğu açıklama ile birlikte yeni sınav sisteminin detaylarını aktardı. Saraç’ın yapmış olduğu açıklamada değişen üniversitesi sınav giriş sisteminin bu yıl uygulanacağı belirtildi.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı Bu Yıl Yapılacak

Prof. Dr. Yekta Saraç yaptığı açıklamada çok daha az risk barındıran ve oldukça kaliteli olan yeni sınav sisteminin adının Yükseköğretim kurumları sınavı olarak belirlendiğini deklare etti. Değişen konsept gereği Yükseköğretim kurumları sınavı Haziran ayında yapılacak. Yapılacak olan sınav bir hafta içerisinde 3 farklı oturumda gerçekleştirilecek. Üç oturumdan ilki Temel Yeterlilik Sınavı adı altında oluşturulan Türkçe Matematik sınavı olacak. 2. Oturumda ise Türk Dili ve Edebiyatı, coğrafya, sosyal bilimler, fen bilimleri ve matematik olmak üzere 4 farklı test grubu yer alacak. Oturumlardan birincisine bütün adayların girmesi zorunlu olacak.

Yeni Sınav Sisteminde Yeterlik puanı

Değişen sınav sisteminde baraj puanı olarak kullanılan puanlama metodu Yükseköğretim kurumları sınavı konseptinde yeterlilik puanına dönüşecek. Bu şekilde 200 yeterlilik puanı alan aday bu puanı tercih yapmadığı takdirde 1 yıl sonra da kullanma şansına erişmiş olacak. Lisans bölümüne yerleşmek için gerekli olan temel yeterlilik puanı ise 180 olarak belirlenmiş durumda. 150 yeterlik puanı şartını sağlayamayan adaylar ise başarısız kabul edilecek.

Bu yazı 636 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun