DGS Sınavı İçin Ayrılan Kontenjanların Yüzde 96’sı Doldu

Paylaş
 

ÖSYM yani öğrenci seçme ve yerleştirme merkezi 2017 yılı DGS (dikey geçiş sınavı) raporunu yayınladı. yayınlanan rapora göre geçen yıl açıklanan kadrolara yerleşme oranı yüzde 96 oranında oldu.

DGS Sınavı Her Yıl Yapılıyor

Herhangi bir önlisans programından mezun olan adaylar, öğrenci seçme ve yerleştirme merkezi aracılığı ile dikey geçiş sınavı olarak isimlendirilen sınava girerek başarılı olmaları halinde bir lisans programına yerleşebiliyor. Dikey geçiş sınavı ÖSYM tarafından her yıl düzenli olarak yapılıyor. Öğrencilerin bu sınava girmeleri için bir önlisans programından mezun ya da mezun olma durumunda olmaları gerekiyor. Öğrenciler tarafından zorluk derecesi olarak zor bir sınav olarak görülmese de hız gerektiren bir sınav olarak değerlendiriliyor.

DGS Sınav Tercihleri

Öğrenciler dikey geçiş sınavında aldıkları puana göre ve isteklerine göre tercih işlemi yapıyor. Fakat öğrencilerin mezun oldukları önlisans programına göre tercih yapmaları gerekiyor. Her öğrenci alanına göre belirlenen lisans programlarına yerleşebiliyor. Kazanıp kayıt hakkı elde edip kayıt yaptıran öğrenciler ders muafiyetleri yapıldıktan sonra ortalama olarak iki yıl ayni dört dönem daha okuyarak lisans mezunu olma hakkı elde ediyor.

ÖSYM Tarafından Açıklanan İstatistikler

Öğrenci seçme ve yerleştirme merkezi her yıl düzenli olarak yaptığı sınavlara ait olan istatistik raporu yayınlıyor. ÖSYM merkezinin 2017 yılına ait olarak açıkladığı rapora göre kontenjanların büyük bölümü doldu. Tam rakam olarak kontenjanların yüzde 96 oranında dolduğu açıklanan raporda yer alıyor.

Belirlenen kontenjana yüzde 96 oranında yerleşme olması dikey geçiş sınavına olan ilginin her geçen yıl daha da arttığını açıkça gösteriyor. Sınava giren öğrenci sayısı da yıllara göre sürekli olarak artmakta. Çünkü bir lisans programına yerleşmek için yeterli puanı alamayan öğrencilerin, önlisans eğitiminden sonra lisans programına geçiş yapmaları için muazzam bir fırsat olarak görülüyor. 2018 yılı yapılacak olan dikey geçiş sınavı başvuruları 16 mayıs ile 24 mayıs tarihleri arasında yapılacak. Sınavın yapılacağı gün ise 8 temmuz. Yapılan sınavın sonuçlarının açıklanma tarihi, 2 ağustos.

Bu yazı 576 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun