DGS

Paylaş
 

Açılımı Dikey Geçiş Sınavı olan DGS, ön lisans eğitimini tamamlamış kişilerin eğitimlerini dört yıla tamamlamaları için 4 yıllık lisans programlarına geçiş yapmasına olanak sağlar. Başvurular, sınav uygulaması, tercih aşaması tamamen ÖSYM’nin denetimindedir. Üniversiteler, ÖSYM’ye kontenjan bildirmektedir. Bu kontenjanlar doğrultusunda alım yapılmaktadır.
DGS’ye Giriş Şartları Nedir?

DGS’ye ile yerleşebilmek için adayın örgün ya da açık öğretimden ön lisans mezunu olmuş olması şarttır. Sınava ise mezunlar ile ön lisans eğitiminin son sınıfında olan ve stajlarını tamamlamış olan öğrenciler de girebilir. Bu durum KKTC’de yaşayan adaylar için ön lisans eğitimine denk bir okuldan mezun olmak şeklinde şartlandırılmıştır. Açık öğretim lisans programlarına geçmek için DGS’ye girmek şart değildir.

 

DGS ile Hangi Bölümlere Geçebilirim?

Her önlisans bölümü için DGS ile geçilebilecek lisans bölümleri farklıdır. Siz de kendi alanınızdan hangi bölümlere geçiş yapabileceğinizi şu dosyadan görebilirsiniz: DGS ile Geçilebilecek Bölümler

 

Dgs Soru Sayısı ve Sınav Süresi

Dikey Geçiş Sınavı’nın eşit ağırlık çeşidinde olduğu söylenebilir. Hem sayısal hem sözel bilgiler aynı ağırlıktadır. Sınavda 60 sayısal, 60 sözel olmak üzere toplamda 120 soru vardır. DGS’de birçok Ösym sınavında olduğu gibi dört yanlış bir doğruyu götürmektedir. 120 soru için adaylara 140 dakika süre tanınmaktadır.
DGS Kontenjanları Nasıl Belirlenir?

DGS tercih kontenjanları diğer sınavlara göre oldukça az sayıdadır. Üniversiteler Dikey Geçiş Sınavı için kontenjan ayırmak zorundadır. Üniversiteler sınav için %10’luk bir dilim ayırmak zorundadır. Ortalama olarak bakılırsa bu her üniversiteden 5 ila 10 kişi arasında kontenjan demektedir. Bu durum DGS’de başarı şansını aza indirmekte, rekabeti artırmaktadır.

 

DGS Başvuru Süreci ve Sınav Tarihi

Dgs başvurularını Ösym il sınav yöneticiliklerinden ve açık öğretim bürolarından kolaylıkla yapabilirsiniz. Sınav ücretini ödedikten sonra başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Sınav 2017 yılında 23 Temmuz tarihinde tek oturumda yapılacaktır. Dgs başvuruları Ösym takvimine göre 24 Mayıs 2017’de başlayıp; 1 Haziran 2017 tarihinde sonlanacaktır. Başvuru merkezlerinde hizmet ücreti 3 TL olarak belirlenmiştir. Sınava girmek isteyen adaylar sınav ücreti için 80 TL ödemek zorundadır.

 

DGS’de Çıkabilecek Konular

Dikey geçiş sınavında 60 sözel, 60 sayısal soru yer almaktadır. Herhangi bölüme bir ağırlık verilmemiş zorluk derecesi eşit olarak ayarlanmıştır. Sınavda sözel bölümde sadece Türkçe konularına yer verilmiştir. Sözel testinde paragraf, cümle, sözcük konularına genişçe yer verilmiştir. Ayrıca Ösym’nin en sevdiği konulardan olan anlatım bozukluğu da DGS’de yerini almıştır. Bunun yanında yoruma dayanan, sözel mantık soruları da sorulmaktadır. Sayısal testinde ise bilinen temel matematik konularına ilaveten tablo ve grafik yorumuna dayalı sorular da yer almaktadır.

 

DGS Puan Hesaplama

ÖSYM’nin diğer sınavlarında olduğu gibi sınava katılan diğer adayların başarı düzeyi ve bununla ilgili olan standart sapma puan hesabını etkilemektedir. Fakat yine de tahmini bir puan hesabı yapmak isterseniz aşağıdaki formülleri kullanabilirsiniz.

Dgs Sözel: 87.747 + (Sözel net x 1.681) + (Sayısal Net x 0.315) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

Dgs Sayısal: 105.536 + (Sözel Net x 0.336) + (Sayısal Net x 1.575) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

Dgs Ea: 96.642 + (Sözel Net x 1.009) + (Sayısal Net x 0.945) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı: Bölümünü iyi dereceyle bitirenler 80, orta sıralarda bitirenler 65, son sıralarda bitirenler 50 olarak girebilir.

 

DGS’ye Kaç Kez Girilebilir?

DGS giriş sayısında herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Adaylar diledikleri kadar DGS’ye girebilir. Sınav sonucu sadece girilen yıl içindeki tercih yapma hakkı süresince geçerlidir. Dolayısıyla yerleştirilmediyseniz ya da tercih yapmadıysanız; bir sonraki sınav takviminde DGS’ye tekrar girilebilir. ön lisans eğitiminizi yıllar önce tamamlaşmış olsanız bile Dikey Geçiş Sınavına girebilirsiniz.

 

DGS Tercih ve Yerleştirme Süreci

Sınav sonrasında ortalama 30 iş günü içinde sınav sonuçları açıklanmaktadır. Sonrasında ÖSYM tercih yapma sürecinin tarihlerini açıklar ve adaylara tercih yapma imkânı verir. DGS sonucunda 30 tercih yapma hakkınız vardır. DGS sonrasında mezun olduğunuz ön lisans bölümüne göre belirlenmiş lisans bölümlerine geçiş yapabilirsiniz. Geçiş yapılabilecek bölümleri YÖK belirlemektedir. Yerleştirilmişseniz büyük olasılıkla üçüncü sınıftan başlayacaksınız ve bazı derslerden muaf olacaksınız. Ancak ders uyumsuzluğu ve benzeri durumlar varsa birinci sınıftan başlamanız dahi olasıdır.

Bu yazı 2009 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun