DGS’ye Nasıl Hazırlanmalıyım?

Paylaş
 

DGS’ye Nasıl Hazırlanmalı?

Ülkemizde oldukça büyük bir önem arz eden sınav sistemlerinden birisinin de DGS olduğunu söyleyebiliriz. Bu denli önemli olan sınava da plan dâhilinde çalışmak arzu ettiğiniz puana erişmenize de bir anlamda yardımcı olacaktır.

dgs

 

Dikey geçiş sınavında en çok zorlandığınız konulara öncellik vermeniz sınav yaklaştıkça paniğe kapılmamanıza da neden olacaktır. Bu sebeple sizi epey bir zorlayan konuları tercih ederek çalışmaya başlayabilirsiniz. Baştan zorlanmış olduğunuz derslere odaklanmanız sizin yararınıza olacağı için konuların üzerinden yeniden geçmenize de zaman tanınmış olacaktır. Başka bir önemli nokta ise eksik kaldığınız konularda kendinizi yetersiz gördüğünüz an bir destek almanızdır. Özel dersler, özel eğitim veren kurumlar gibi yerlere müracaat ederek dikey geçiş sınavı için eksik ve yetersiz kaldığınız yönlerinizin sorunsuz bir şekilde giderilmesini de sağlamış olacaksınız.

Sınava Sistematik Şekilde Hazırlanılmalı

Birbiri ile ilgili konular mutlaka arka arkaya çalışılmalıdır. Her gün kendinize bir saat ayırarak ders çalışmaya başlayabilirsiniz. Aynı zamanda yatmadan önce bir saat gibi süre zarfında çalışmış olduğunuz konuların testini çözmek de konu hâkimiyetinizin genişlemesine yardımcı olacaktır. Ayrıca sınav yaklaşırken sınava odaklanmak hem kaygıyı arttırı hem de çalışma verimini azaltır. Bu sebeple sınav tarihinden önce sınava hazırlanmak telaş yapmadan verimli bir şekilde ders çalışmanıza da yardımcı olacaktır. Üstelik gün ve saat sektirilmeden düzenli bir şekilde ders çalışılması hem konuyu daha iyi bir şekilde anlamanıza hem de tekrardan aynı konuya geri dönmemenizi sağlayacaktır.

Ülkemizde oldukça önemli olan dikey geçiş sınavları kendi alanınızın yeniden devam ettirilmesi adına da ayrı bir yere sahiptir. Dikey geçiş sınavında istenen puan türüne erişebilmeniz adına mutlaka plan ile hareket etmeniz ve saat aksatılmadan her gün her bir konuya çalışmanız gerekir. Bu sayede herhangi bir sorun yaşamadan da dikey geçiş sınavına girecek ve arzu ettiğiniz puana da erişmiş olacaksınız. Bunun için ilk temel şart düzenli çalışmaktır diyebiliriz.

Bu yazı 1208 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun