Dikey Geçiş Sınavı (DGS)

Paylaş
 

DGS, meslek yüksekokulları ve açıköğretim ön lisans programından mezun olan öğrencilerin lisans programlarına dikey geçiş yapmasına olanak sağlayan sınavdır. DGS, ÖSYM tarafından her yıl Temmuz ayının 2. haftası uygulanır.

DGS okuduğunu anlama, mantık yürütme ve temel sayısal becerileri ölçmeye yönelik bir sınavdır. Bilgiden ziyade yeteneği ölçer. Ayrıca hızı ölçer. Okuduğunuz bir metni veya karşılaştığınız karmaşık bir mantık sorusunu kısa zamanda çözüp çözemeyeceğinizi test eder.

DGS Soru Sayısı ve Süresi

Dikey Geçiş Sınavı 80 sayısal ve 80 sözel olmak üzere 160 sorudan oluşur. Bu 160 soru için 180 dakika süre verilir. Süre sıkıntısı yaşamak istemeyen adayların sınav hazırlık sürecinde bol bol soru çözmeleri, pratik yapmaları ve soru tiplerine aşina olmaları gerekir.

dgs

DGS Başvuru Koşulları

Meslek Yüksekokullarından veya açıköğretim önlisans bölümlerinden mezun olanlar ile staj haricinde mezuniyet şartlarını yerine getiren son sınıf öğrencileri DGS’ye başvuru yapabilir.

Yurtdışındaki denkliği kabul edilen meslek yüksekokullarının mezunları ile son sınıf öğrencilerin de DGS’ye başvuru hakkı vardır.

Kendi alanı ile ilgili lisans programlarına geçiş yapmak isteyen meslek yükseokulu son sınıf öğrencileri ve mezunlarının DGS’ye girme zorunluluğu vardır. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alımı yapan lisans bölümleri için de aynı şart geçerlidir. Ancak açıköğretim ön lisans bölümünde okuyan ve yine kendi alanının açıköğretim lisans bölümüne geçiş yapmak isteyen adayların DGS’ye girmelerine gerek yoktur.

Türk Cumhuriyetleri ile Türk ve Akraba Toplulukları Sınavı (TCS) sonuçlarına göre ülkemiz Türkiye’deki meslek yüksekokullarını kazanan adaylar da lisans programlarına geçiş için DGS’ye girebilir. Ancak DGS kılavuzundaki kontenjanlara başvuru yapamazlar. Söz konusu öğrencilerin başvuruları Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından değerlendirilir. Bu değerlendirmenin şartları ise şunlardır.

Adayın;

  1. Önlisans programından 2 yılda mezun olmuş olması gerekir..
  2. Mezuniyet not ortalamasının % 60’ın üzerinde olması gerekir.
  3. DGS puanı ile başvurulan lisans programının ilgili yıldaki DGS taban puanı karşılaştırılır. Arada en fazla 50 puan olması gerekir.

Yukarıdaki şartları yerine getiren adayların başvuruları YÖK tarafından değerlendirilir. Uygun görülürse yerleştirme işlemi yapılır.

Kendi alanı ile ilgili açıköğretim lisans programına geçiş yapmak isteyen adayların DGS’ye girme zorunluluğu yoktur.

DGS Tercihleri Ne Zaman Yapılır?

DGS tercih işlemleri puanlar açıklandıktan sonra yapılır. Kontenjanların yer aldığı tercih kılavuzunu kullanarak internet üzerinden tercih işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yazı 961 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun