Din Görevlisi Alım Başvuruları Başladı

Paylaş
 

Diyanet işleri Başkanlığı tarafından personel alımına ilişkin son bilgiler gelmeye başladı. Yurtdışında ikamet eden yurttaşlar için kültürel bağın hiç kopmaması adına ve dini konularda kişilerin aydınlatılması göreviyle yüzlerce diyanet personeli gerekli şartlar barındırmaları dahilinde yeni görevlerine başlayacaklar. Dini hizmetler ve eğitim faaliyetleri kapsamının yürütülmesi amacıyla çok sayıda din görevlisi alımına başlandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı 19.112018 itibari ile yurtdışında görev alacak din personel alımına dair son bilgileri resmi internet sayfasından paylaştı. Ortalama olarak erkek ve kadın olmak üzere toplam 400 kişi yurtdışında görevlendirilecek. Dünyanın birçok ülkesinde istihdam sağlamak amacıyla din görevlileri tüm işlemler bittikten sonra kısa zaman içinde başlayacaklardır.

Din Görevlisi Başvuru Tarihleri

Diyanet başkanlığı yurtdışında din konulu seminerler veya din eğitimleri için 400 personel alımını 400 kişi olarak belirledi. Başvuru tarihleri ise 19.11.2018-17.12.2018 tarihleri arasında yapılacaktır. Adaylar başvurularını Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler genel Müdürlüğüne ve yurtdışında Din Hizmetleri Müşavirliğine veya koordinatörlüğüne kişinin kendisi bizzat başvuruda bulunacaktır. Adaylara verilecek olan başvuru formu, aday bilgi formu, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma formlarının doldurulması beklenmektedir.

Yurtdışında Din Görevlisi İçin Aranan Temel Şartlar

Ülke vatandaşlığı ve süresiz oturma iznine sahip olma

Dini Yükseköğretim(lisans) mezunu olmak, Bazı üniversitelerin denkliği ile yurtdışında bir İslam ilahiyatı bölümü mezun olmak

Dil eğitimi için resmi dil kapsamında yabancı dil seviye tespit sınavından ise en az 70 puan almış olmak şartı,

Tüm kamu haklarından engeli olmamak

Erkek adaylar için askerlikle bir ilginin bulunmaması ya da askerlikle ilgisi olanların bu görevi yaptıklarına dair gerekli belge ve askerlik şubesi tarafından onaylı muaf ya da terhis belgesinin alınmış olması gerekir.

Yurtdışında din görevlisi olarak çalışmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorununun bulunmaması gerekir. Ruhsal ve fiziksel açıdan tam sağlıklı rapor sahibi olmak

Görev alınacak ülkede çalışmasına dair herhangi bir engelin bulunmaması

Türkçe dillini bilmek ve aktif konuşmak

Herhangi bir neden bağlı hükümlülük hali bulunmamak

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu istihdam süreci için yapılacak sınavda başarılı olmak

Bu yazı 221 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun