Disiplin Cezası Koşulu Kaldırılıyor

2013-2014 öğretim yılı için pedagojik formasyon başvuruları başladı. Fakat başvuru kılavuzundaki programa kayıt için gerekli belgeler başlığında yer alan şu madde bazı adayları hayal kırıklığına uğrattı;

f. Mezun olduğu üniversiteden disiplin cezası almadığına dair belge.

pedagojik formasyon

Bu madde şu anlama geliyordu. Üniversite hayatında uyarı cezası almış kişiler dahi formasyon alamayacaktı. 12 yıllık eğitimin dışında yıllarca üniversiteye hazırlanan, sonra belki ailesinden ayrı binbir emekle 4-5 yıl üniversite okuyan ve iyi bir ortalama ile ALES puanı elde ettikten sonra formasyon almaya hak kazanan ama  üniversitede sadece bir uyarı cezası alan kişinin bütün öğretmen hayalleri çöpe atılacaktı.

Uyarı cezası çok küçük durumlarda dahi verilebiliyor. Örneğin; sınav gözetmeni ile tartışmak, bilmeden de olsa protokol sırasına uymamak gibi…

Öğretmen olmak için onca yıl emek veren gençlerin bir disiplin cezası yüzünden bütün emeklerinin hiçe sayılması kabul edilemezdi. Bu dertten mustarip belki binlerce insan vardı. Dolayısıyla gerek sosyal medya gerekse YÖK’ün iletişim kanalları vasıtasıyla bu konuda çok büyük bir tepki oluştu. Adaylar, çok büyük suçlar işleyen insanlar dahi topluma kazandırılırken üniversitede yaptıkları küçük hatalardan dolayı toplumdan soyutlanmalarının yanlış olduğu dile getirdi.

Gelen tepkiler üzerine YÖK Yürütme Kurulu toplandı ve söz konusu maddenin kaldırılması yönünde görüş birliğine vardı. Son olarak YÖK Genel Kurulunda da oylandıktan sonra disiplin cezası ile ilgili madde kaldırılacak.

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Mehmet Şişman twitter hesabı üzerinden konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi;

Daha önce de yazdığım gibi disiplin cezası almış olmak, pedagojik formasyon programına başvuruya engel değildir. İlgili maddeyi kaldırma konusu genel kurulda ele alınacak, arkadaşların endişe etmesine gerek yok.

Bu yazı 1158 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun