Doğalgaz ve Elektrik İndirimi

Paylaş
 

Yükselen enflasyon ve beraberinde gelen dolar kuru artışı alınan mal ve hizmetlerin fiyat olarak daha da cep yakar bir hal almasına neden olmuştur. Faturaların yükselmesi, tüketicinin bu durum altında ezilmesi sonucunda yakıtta yapılan indirimlerin doğalgaz ve elektrik için de uygulanması tüketicilerin almak istedikleri haberler arasında gelmekteydi. Doğalgaz ve elektrikte yapılması beklenen indirim ile alakalı sinyaller her gün gelmeye devam ederken sonunda somut bir adım atılmasına karar verildi.

Ocak Ayı Bekleniyor

Dolarda meydana gelen yükselişten kısa bir süre sonra yeniden düşüş başlamasından dolayı varil fiyatı 60 doların altına düşmeye başlayan petrol için indirimler yapılmaya başlanmıştı. Bundan hareketler tüketiciler aynı durumun elektrik ve doğalgaz için de yapılması adına bir takım umutlar içine girmişti. Enerji Bakanı tüketicinin merak içinde beklediği durumu somut olarak müjdeledi. Ocak ayına kadar ortalama %10 gibi bir rakam seviyesinde indirim beklentisinin olduğu paylaşılan haberin detaylarında yer aldı.

Yapılan açıklamalarda dikkat çekilen bir başka konu ise elektrik üretim maliyetlerinde eylül, ekim ve kasım aralığında düşüşlerin yaşandığı yönünde oldu. Bu düşüşlerin tüketici faturalarına da yansımasının gerektiği görüşü de dile getirildi. Bundan hareketler 01 Ocak tarihinden itibaren Enerji Bakanı’nın beklentisi gerçekleştiği durumda ortalama %10 seviyesinde bir indirim olmasının gerektiği piyasalar tarafından oldukça olumlu değerlendirildi.

Gürkan Kumbaroğlu tarafından yapılan açıklamaların piyasaya yönelik bir mesaj olduğu konusunda yorumlar yapılırken ocak ayında zam gelmesi beklenen elektrik ve doğalgazda indirim ihtimali tüketicinin biraz olsun sevinmesine neden oldu. Tarih konusunda net olarak henüz konuşamayacağını söyleyen bakan 01 Ocak 2019 tarihinin olası bir tarih olarak düşünülebileceğinin sinyallerini de verdi.

Ek olarak enerji ve doğalgaz sunan firmaların en kısa sürede tüketicinin faturasına da yansıyacak şekilde indirim yapılması adına bir takım adımları atmaya başlayacağına olan inancından da bahsetti. Ocak ayına işaret edilmesi tüketicilerin yeni zam almak istememesinden dolayı dikkatlerini bu alanda toplamasına neden oldu. Birçok alanda indirim gelmesi ise enerji konusunda da umutların artmasına neden oldu.

Bu yazı 249 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun