Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi Açıklandı

 

Her yıl “Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi” listesi hazırlayan Çin Şanghay’daki Jiao Tong Üniversitesi’nin 2013 yılı listesi belli oldu. Türkiye’deki üniversitelerden sadece İstanbul Üniversitesi listeye girebildi.

Listeye şu bağlantıdan erişebilirsiniz; Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi

Yükseköğrenim alanında en çok kabul gören değerlendirme otorilerinden biri olan Jiao Tong Üniversitesi’nin en 500 üniversite araştırmasının sonuçlar dün açıklandı. Sıralamayı etkileyen faktörlerin başında  mezunların başarısı, toplam yayın sayısı ve öğretim üyesi başına düşen yayın sayısı gelmektedir.

Listenin ilk 3 sırasındaki üniversitelerin Amerika’da yer alması dikkat çekti. Listenin 1. sırasında Harvard Üniversitesi, 2. sırada Stanford Üniversitesi, 3. sırada ise Kaliforniya Üniversitesi bulunuyor. Listenin 5. sırasında yer alan Cambridge Üniversitesi ve 10. sırada yer alan Oxford Üniversitesi İngiltere’dedir. Bu iki üniversitenin dışında kalan ilk 10’daki diğer üniversitelerin hepsi Amerika’dan.

Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi listesine Türkiye’den sadece İstanbul Üniversitesi (İÜ) girebildi. 9. kez bu listeye giren İstanbul Üniversitesi sıralamada 400-500 aralığında yer aldı.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörü Yunus Söylet konuyla ilgili yaptığı açıklamada bu listede yer bularak Türkiye’yi uluslararası yükseköğretim alanında gururla temsil ettiğini belirterek “İstanbul Üniversitesi başarısını, disiplinli, programlı ve bilim odaklı çalışmasına borçlu. Üniversitede oluşturulan özgür bilim ortamında öğretim üyelerimiz, uluslararası alanda da yüksek faktörlü dergilerde birçok makale yayımladılar. Bilimsel yayın sayısında ve öğretim üyesi başına düşen yayın sayısındaki artış, İstanbul Üniversitesi’nin 5 yıldır istikrarlı bir şekilde yürüttüğü bilimsel ve akademik çalışmaların bir ürünü. Öğretim üyelerimize özgür bir araştırma ortamı sağladık. Araştırmacılarımıza olanaklar çerçevesinde yapabileceğimizin en üstünü yaparak önemli imkanlar sunduk. Yayınlara ciddi destek verdik. Sonuçta bu başarı geldi” ifadelerini kullandı.

İstanbul Üniversitesi 7 yıldır aralıksız olarak Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi listesine giriyor. Söz konusu listeye ilk defa 2003 yılında giren İstanbul Üniversitesi 2005, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012 ve 2013 olmak üzere toplam 9 kez listede yer almayı başardı.

Bu yazı 1122 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun