Dus Ek Tercihlerinizi Hala Yapmadınız mı?

Paylaş
 

Dus yani Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı için ek tercihler 4 Nisan’a kadar yapılabileceği ÖSYM tarafından bugün açıklandı. İşlemlerin zamanında yapılmaması halinde adaylar bu sene için haklarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirler.

DUS nedir ve Tercih Süreci Nasıl Olur?

DUS ülkemizdeki Diş Hekimliği Fakültelerinde eğitim alan ve mezun durumuna gelen öğrenciler için diş hekimliği alanlarından birin seçerek uzmanlaşmaya karar vermeleri halinde girecekleri sınavdır. Sınav yılda 1 kez ve Ankara, İzmir ve İstanbul’da eş zamanlı olarak yapılmaktadır. Diş Hekimliği Temel Bilimler ve Klinik Birimler olmak üzere iki testten oluşur. Tek oturumdan ve 120 sorudan ibaret olan sınavda 150 dakika boyunca adaylar ter dökerler. 2017 yılında sonuncusu düzenlenen DUS 10 Eylül tarihinde gerçekleştirildi. Sonuçların ardından tercihlerin başladığı tarih olan 09 Şubat itibarıyla adaylar puanlarına uygun tercihlerini ÖSYM üzerinden gerçekleştirmişlerdi. Tercih sonuçları ise 02 Mart tarihinde heyecanla bekleyen adaylara açıklanmıştı. Her sene gibi bu sene de boş kalan kontenjanlar için ek tercih döneminin açılmasına olanak sağlandı. Bugün itibarıyla 04 Nisan tarihine kadar boş kontenjanlara başvuru yapmak isteyen adaylar ÖSYM’nin sitesi üzerinden tercihleri yapabileceklerdir. ais.osy.gov.te internet adresinden başvuruların aday işlemleri sistemi kullanarak tamamlamaları gerekmektedir. Bu sistemi kullanmayan kişilerin ÖSYM merkezlerinden üyeliklerini gerçekleştirmeleri ve bireysel şifrelerini oluşturmaları şarttır.

Ek tercihler ile alakalı yapılan duyuruda tercih kılavuzunun incelenmesi ve bu hususlar ışığında tercih yapılması hakkında uyarılar da yapılmıştır. Adaylar ilgili kontenjanın daha önceki asgari puanlarına da ÖSYM sitesinden ulaşabilirler. Tercih edilen alana uygun sağlık şartlarına sahip olunması da bir diğer önemli hususlardan biridir. Kılavuzdaki ilke ve kurallara göre aday yerleştirme işlemleri yapılacaktır. Ek yerleştirme ücreti 15 TL olarak belirlenmişti. ÖSYM internet sitesindeki Ödemeler sekmesine tıklayarak kredi kartı veya banka kartı ile yatırılmaktadır. Bunun haricinde her zamanki gibi ATM veya bankalar aracılığı ile de ödeme yapılması mümkündür. Ücret; tercih işlemleri tamamlandıktan sonra tercih süresinin son tarihi olan 4 Nisan gecesi 23.59’a kadar yatırılabilir.

Bu yazı 516 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun