DUS

Paylaş
 

Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı olarak da bilinen DUS, ÖSYM tarafından uygulanan bir sınavdır. Adaylar başvuru, sonuç, yerleştirme için ÖSYM aday işlemleri sistemini kullanabilecektir. Sınav 2017 yılında tek seferde yapılacaktır.

DUS 2017 Başvuru Süreci

DUS başvuruları 18 Temmuz 2017 de başlayıp 25 Temmuz 017 tarihinde sona erecektir. Bu tarihler arasında adaylar sınav ücretlerini ödeyerek başvurularını yapabilir. Sınav ücreti 2016 yılında 110 TL olarak belirlenmişti. Bu fiyatın 2017 yılında fazla bir değişikliğe uğrayacağı düşünülmüyor. Bunun dışında başvuru merkezleri hizmet bedeli olarak 3 TL alacaktır. Adaylar başvurularını ÖSYM web sitesinden aday bilgi sisteminden yapabilecekler. Ancak ÖSYM sisteminde güncel bilgisi olmayanlar başvuruları sınav merkezlerinden yapmalıdır. Online başvuru için ayrıca YÖKSİS’te güncel eğitim bilgisinin bulunması gerekiyor.

 

DUS Tarihi ve Uygulaması

DUS, 10 Eylül 2017 yılında belirlenen illerde yapılacaktır. Adaylara başvuru süresi sonrası, sınav girişi için bilgiler ÖSYM tarafından verilecektir. Belgeyi aday bilgi sisteminden kolayca bulup temin edebilirsiniz. Dus birçok ÖSYM sınavı gibi 9.30’da başlayacaktır. Sınav için uygun görülen süre 150 dakikadır. Sınav günü adayların en az bir saat önce sınav binasına gelmeleri önemle rica edilir.

 

DUS Sonuç Açıklama ve Yerleştirme

Sonuçlar açıklandıktan sonra adaylar 30 adet tercih hakkıyla tercihlerini yapacak ve ÖSYM tarafından yerleştirmeler yapılacaktır. Yerleştirme tercih sırası, alınan puan ve kontenjanlar dikkate alınarak yapılacaktır. Ancak DUS’tan 45 puan almak ilk ve en önemli yerleştirme şartıdır. Yerleştirme için yabancı dil yeterliliği gerekecektir. Bu nedenle öncesinde YDS, ÜDS ya da KPDS’ye girip en az 50 puan almak önemlidir. Sınav sonuçları sadece ilgili sınav döneminde geçerlidir. Yerleştirilmeyenler ya da tercih yapmayanlar bir sonraki sene sınava tekrar girmelidir.

 

DUS Başvuru Şartları Nelerdir?

Diş hekimliği mezunu olanlar ya da eğitime devam ediyor olanlar sınava başvurabilmektedir. Çalışmaya engel olabilecek bedeni ve ruhi bir engel olmaması başvuru şartlarından biridir. Burstan dolayı mecburi hizmet yapanlar için sınav gününden sonra 3 ay içinde bu görevin bitecek olması önemlidir. Sınava yapılan başvurunun geçerli olabilmesi için de adayların doğru bilgi beyan etmesi de önemli bir husustur.

 

DUS’ta Puanlama Nasıl Yapılır?

Puanlamalar bilgisayar ortamında özel bir sistemle yapılacaktır. Sınavda 4 yanlış 1doğruyu götürecek ve netler bu şekilde hesaplanacaktır. Ham puanlar, ortalaması 50 ve standart sapması 10 olan puanlara dönüştürülecek ve ortaya adayın yerleştirme yapılacak puanı ortaya çıkacaktır. Geçersiz ya da hatalı olan sorularda ÖSYM, adayların bu soruları doğru yaptığını kabul edecektir.

 

DUS Konuları ve Soru Sayısı

Sınavda temel bilimler ve klinik bilimler olmak üzere iki ayrı test yer alacaktır. Temel bilimlerde 40, klinik bilimlerde 60 soru ile toplamda adayların 120 soruyu cevaplaması beklenecektir. Klinik bilimlerde soruların yüzdeleri hep 8 iken temel bilimlerde konulardan çıkan soru yüzdeleri farklılık gösterecektir. Adaylar temel bilimlerde; anatomi, fizyoloji, patoloji, biyokimya, farmakoloji gibi konularda soruları yanıtlayacak. Klinik bilimlerde ise adayları diş tedavisi, ağız diş çene cerrahisi, ortodonti, endodonti ve çocuk diş gibi konularda hazırlanan sorular bekliyor.

Bu yazı 1287 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun