Düşük Puanla Atanan Bölümler

Paylaş
 

Her geçen yıl aday sayısı artmakta ve kamu personeli olmak biraz daha zorlaşmaktadır. Fakat bazı meslekler var ki; onlar hâlâ revaçta. Bu meslekleri icra etme yeterliliğine sahip olan adayların KPSS’yi kazanmaları çok daha kolay. Biz de KPSS 2013 / 1 yerleştirme sonuçlarını inceledik ve düşük puanlarla ataması yapılan kadroları mercek altına aldık. Şimdi sözü fazla uzatmadan düşük puanlarla ataması yapılan bölümleri sıralayalım.

Düşük Puanla Atanan Memurlar (Lisans)

1. Sağlık ile İlgili Bölümler

Bilhassa son yıllarda yapılan ve hızla devam eden sağlık yatırımları bu alandaki istihdam olanağını da arttırdı.  Dolayısıyla düşük puanlarla ataması yapılan Hemşirelik, Veterinerlik, Ebelik ve Çocuk Gelişimi gibi sağlık bölümlerinden mezun olan kişilerin atanma ihtimali bir hayli fazla. Özellikle Hemşirelik kadrolarına 69-70 civarı puanlarla atanılabilir. Ebe kadrolarının puanı 60’a kadar düşüyor. Çocuk Gelişimcisi kadrolarına ise 60’lı puanlarla atanmanız mümkün. Bu bölümler çok revaçta.

2. Kütüphanecilik, Arşiv Memuru

Kütüphanecilik de Arşiv Memuru da düşük puanla ataması yapılan kadrolardır. Bu kadrolara atanmak isteyen adayların Kütüphanecilik, Bilgi ve Belge Yönetimi, Dökümantasyon ve Enformasyon ve Arşivcilik bölümlerinden mezun olması gerekir. KPSS 2013 /1 tercih sonuçlarını incelediğimiz zaman bu bölümlerden mezun olan adayların 64-65 civarı puanlarla dahi atanabildiğini görüyoruz.

 

3. Sosyal Çalışmacı

Sosyal Hizmetler veya Sosyal Hizmet lisans programını bitiren adayların başvurabileceği Sosyal Çalışmacı kadrolarının da 2013 yılı itibariyle 70’li puanlarla ataması yapılmıştır.

 

4. Bilgisayar İşletmeni

2013 / 1 tercih sonuçlarına baktığımız zaman bazı Bilgisayar İşletmeni kadrolarına “Fotograf ve Grafik Sanatlar(Fotoğraf), Fotoğraf veya Fotoğraf ve Video lisans programından mezun olmak” şartı konulmuştur. Bu kadroların puanları da 53’e kadar düşmüştür. Diğer Bilgisayar İşletmeni kadrolarını ayrıca değerlendirmek gerekir.

 

5. Fizyoterapist

4587 ‘kodu ile Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon lisans programından mezun olmak’ koşulu arayan Fizyoterapist kadrolarına da 70’li puanlarla atanmak mümkün.

 

6. Restoratör

2013 / 1 tercih sonuçlarında çok düşük puanlarla ataması yapılan kadrolardan biri de Restoratör kadrosu oldu.”Restorasyon lisans yada Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım, Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım lisans programlarından birinden mezun olmak.” koşulu aranan Restoratör kadrosunun atama puanları 49 ile 62 arasında değişti.

 

7. Folklor Araştırmacısı

“Halkbilim, Halk Bilim, Halk Bilimi (Folklor), Halkbilimi (Folklor) lisans programlarının birinden mezun olmak” koşulu arayan Folklor Araştırmacısı kadrosu atama puanları da çok düşük olmasa bile makul seviyede, 75-81 arasında.

 

8. Meteoroloji Mühendisliği

Çok fazla kadro ayrılmamış olsa da 2013 / 1 tercih sonuçları ile en düşük puanla atanan mesleklerden biri de Meteoroloji Mühendisliği oldu. Puanı 50 ile 60 arasında değişiyor.

 

9. Antrenör

Antrenörlük Eğitimi lisans programından mezun olmak şartı arayan Antrenörlük kadrosuna 70’li puanlarla atanmak mümkün.

 

10. Sportif Eğitim Uzmanı

“Spor Yöneticiliği veya Spor Yönetimi lisans programından mezun olmak.” koşulu ile ataması yapılan bu kadro için de 70’li puanlar yeterli oldu.

 

11. En Çok Açık Bulunan Öğretmenlik Branşları

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği, Özel Eğitim, İngilizce Öğretmenliği ve İlköğretim Matematik Öğretmenliği 2013 yılı itibariyle en çok ihtiyacın bulunduğu öğretmenlik branşlarıdır.

Workers

 

Düşük Puanla Atanan Memurlar (Önlisans)

1. Şoför

“Otobüs Şoförlüğü (Kaptanlık), Otobüs Şoförlüğü, Otobüs Kaptanlığı önlisans programlarının birinden mezun olmak.” ve “E Sınıfı Sürücü Belgesi Sahibi Olmak” koşulu arayan Şoför kadroları için 70 civarı puanlarla atama yapıldı.

 

2. Sağlık Teknikeri

2013 / 1 tercihleri neticesinde Sağlık Teknikeri kadroları da makul sayılabilecek puanlarla atama yapmıştır. 57-58 puan alan adayların dahi bu kadrolara atanabildiği gözlenmiştir.

 

3. Koruma ve Güvenlik Görevlisi 

İlgili önlisans bölümlerinden mezun olan adayların başvurabileceği Koruma ve Güvenlik Görevlisi kadroları için de atama puanları 75-80 civarındadır.

 

4. ARFF Memuru

Aranan Nitelikler;

 • Cinsiyeti erkek olmak.
 • “İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği, İtfaiyecilik ve Sivil Savunma, Sivil Savunma ve İtfaiyecilik önlisans programlarının birinden mezun olmak.”
 • (Bakınız Başvurma Özel Şartları Bölümü ARFF Memuru -İtfaiyeci-)

Taban puanlara baktığımız zaman ARFF memurluğuna da 60 ile 70 arasında puanlarla atanmanın mümkün olduğunu görüyoruz.

 

5. Hemşire

Lisans mezunları için olduğu gibi önlisans mezunları için de Hemşire kadroları çok caziptir. Taban puanları son derece uygun seviyededir. 63 üzeri puan alan adayların atanması mümkün olmuştur.

Düşük Puanla Atanan Memurlar (Ortaöğretim / Lise)

1. Ebe

Lise mezunlarının en düşük puanla atabileceği kadro Ebe kadrosudur. Bu kadroya atanabilmek için ‘Ortaöğretim kurumlarının Ebelik veya Ebelik-Hemşirelik Bölümünden mezun olmak’ koşulunu sağlamak gerekir.

2. Sağlık Memuru

İlgili alanlardan mezun olan adaylar Sağlık Memuru kadrolarına başvurabilir. 70’li puanlarla atanmak mümkündür.

3. Teknisyen

Teknisyen kadroları da Ortaöğretim mezunlarının yönelebileceği kadrolardır. Fakat bu kadrolara girebilmek için öncelikle aranan niteliklerde yer alan kurumlardan mezun olmak gerekir.

Bu yazı 20414 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

55 adet yorum var.

 1. […] Önlisans mezunlarının düşük puanla atanabileceği memurlukları sizler için derledik, ilgili sayfamıza şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz;  https://www.osymkilavuzu.com/dusuk-puanla-atanan-bolumler/ […]

 2. EBUBEKİR HORAT dedi ki:

  işallah ingilizce öğretmenliği

 3. fatma dedi ki:

  iş ALLAH HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ GELİR SELCUK ÜNÜVERSİTESİ KAC PUANLA ALYO BİLEN VARMİ

 4. merve dedi ki:

  anestezi,radyolojı bunların ataması nasıl

  • merve dedi ki:

   bunların ataması çok iyide kazanaması zor

   • müslüm dedi ki:

    62 puanla atanırmıyım radyoloji

    • gulsum dedi ki:

     Ne ataması iyi .. o bir hikaye. Att en çok alınan normalde o da 87 ile alıyor. Kendine güvenen varsa okusun

   • aness dedi ki:

    insanları yanlış yönlendirmeyin lütfen. 92 puan aldım ve hala atama bekliyorum kaç tane alım geçti bir kişi bile alınmadı .anestezi mezunuyum. keza radyoloji bölümünde de aynı durum. sağlıktaki sistem hemşire ysen atanırsına döndü artık. ama hemşirelerde durumdan memnun değil çünkü giderek çok çok azalıyor alımlar.

 5. merve dedi ki:

  ben sağlık kurumları yöneticiliğini çok istiyorum fakat verip vermeme konusundan çok karasızım atama sorunu felan çok olur diye korkuyorum ve gerçekten kalcak imkanım sıfır okulu bittirdiğim gibi işe başlamam hatta çok para kazanmam lazım lütfen konuyla ilgili bilgisi olan biri yardımcı olabilirmi

 6. ibrahim dedi ki:

  kapadokya myo mezn olan biri en iyi hangi bölümden atanabilir

 7. seda dedi ki:

  ben imam hatip lisesi mezunuyum. düz memur olabilirmiyim

 8. belma dedi ki:

  slm bende kpss 2014 ten 62.44850 puan aldım ben nerelerı tercıh edebılırım tıcaret meslek lısesı mezunuyum ı gunler

 9. Cansu dedi ki:

  Merhaba bn ziraat meslek lisesinden bu yıl mezun oldum ve 2014 kpss puanım 64 ben nereleri tercih edebilirim Nereye gidebilirim acil cvb lütfen

 10. kadir dedi ki:

  Selam kardeslerim ben karabuk isci sagligi ve guvenligini kazandm onu acikmi is yaparmi sizce

 11. isim dedi ki:

  ben hemsireyim.formasyon aldim.kpss ile ogretmen atanamadim henuz. hangi brans ogretmenlik yada baska hangi bolumlere atanabilirim.cocuk gelisimi pdr de secebilirmiyim kisaca hemsirelikten baska bolumlere en kolay nasil gecebilirim.lutfen cevap verin.

 12. İsmini dedi ki:

  Anaokul öğretmenliği kolay atanır mı

 13. İsmini dedi ki:

  Anaokulu öğretmenliği kolay atanır mı?

 14. Halenur eren dedi ki:

  İyi günler çocuk gelişimi bölümü önlisans mezunları için atamalar nasıl sizce?

 15. Büşra dedi ki:

  Acil tıp teknisyenliği alımı nasıl?Bilen var mı?
  Ben şuan sağlık lisesi att dalı son sınıf öğrencisiyim,afad (2yıllık)’a geçiş yapsam mı? Atamalar nasıl?

 16. Cihan coşkun dedi ki:

  Merhaba bn elektrik teknikerligi okuyorum kpss den teknikerlik dışında başka bir meslege atanabilirmiyim endustri meslek lisesi mezunuyum yardımcı olursanız çok sevinirim

 17. tugbactn dedi ki:

  Ulen ne is onlisanstan 80 alip atanamiyoruz, insanlar 64’le atanmanin umudunu yasiyorlar. Bizde de 80’e bile umut yok.

 18. Musa kara dedi ki:

  Arkadaslar otobus kaptanligi atamasi bitmistir, en cok dhmi bizden aliyodu o da alacagi kadar aldi zaten. Gorupte tercih etmeyin diye yazdim. Sahsen ben mezunum. Bizden bi oncekilerde atanamadilar dogru duzgun. Ona gore seciminizi yapin.

 19. murat dedi ki:

  Merhaba ben 2014 yilinda sivil savunma ve itfaiyeden girdim kendi bransimla. 59 aldim atanma gibi bi sans varmi…?

 20. atanamayaninsan dedi ki:

  Hocam merhaba ben lise 3 e geçtim bizim zamanımızda torba yasa kanunu ile att hemşirelik anestezi gibi bölümler kalktı onların yerine hemşire yardımcılığı ebe yardımcılığı ve sağlık bakım teknisyeni olarak 3 gruba ayrıldı ben bu sene sağlık bakım teknisyenliği bölümünü seçtim bu bölümün üniversitede atanma oranı yüksekmidir ve 2 yıllıkmı 4 yıllık mı bölüm açılacak ben en son baktığımda böyle bir bölüm yoktu ?

 21. Tuba T. dedi ki:

  Kardeşim sende bu bölümlere gitseydin sende 60’la atanırdın.Ayrıca ben hangi bölüme gitmeliyim.

 22. andac dedi ki:

  Emlak yönetimini okuyorum kpss ortalama kaç almak gerekiyor ve bu yil çok alım olacakmış bilgi verirmisiniz teşekkür ederim

 23. Gamze dedi ki:

  Arkadaşlar tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik bölümü nasıl sizce onu mu seçen yoksa 2 yıllık çocuk gelişimı mi?

 24. Emre dedi ki:

  Att istiyorum insallah gelir.

 25. Ezgi can dedi ki:

  Ben imam hatip mezunuyum KPSS den sağlıkla ilgili bir bölüme gidebilir miyim alandışı olmama rağmen gidebilir miyim

 26. kani dedi ki:

  Arkasaslar sizlere bir sorum olacak yardimci olabilirmisiniz ben kpps seye gordim diyelim 80 puanla bir yee yerlestim diyelim ondan sonra mulakaat falan var mi

 27. Dilara dedi ki:

  Ben düz lise mezunuyum KPSS ortaöğretime girip ATT. Olabiliyormuyum ?

 28. Mehtap dedi ki:

  Pdr atamaları nasıl sizce önü açik bir meslekmi

 29. beyhan dedi ki:

  Çocuk gelişimi bölümü onlisans p 62 ne yapmalıyım alım olurmu yada bölümüm dışında seçersem de atanabilirmiyim.hangi bolumleri seçmeliyim.lütfen cevap veriniz teşekkür ederim

 30. Ayhan dedi ki:

  Ben acil tıp teknisyeniyim ama atamamiz yok sağlığın her bölümüne güvenmeyin arkadaşlar

 31. hira nur kuleci dedi ki:

  çocuk gelişimi lise mezunuyum atanma şansım varmı

 32. Şüheda dedi ki:

  Ben önlisans çocuk gelişimi okuyorum haziranda mezun olacağım lisede de çocuk gelişimi okumuştum puanım ortaöğretim kpss de 72,66 ama atanır mıyım ne olarak atanırrım öğretmen mi yardımcı mı bilemiyorum :S

 33. Yasin dedi ki:

  64 puanla nere atanabilirim orta ogretim

 34. ebru dedi ki:

  çocuk gelişimi mezunuyum.kpss’den aldığım 60 puanla tercih nasıl yapmalıyım.

 35. Elif dedi ki:

  Hemsirelik zor mu

 36. Burak dedi ki:

  Merhabalar
  Arapça ögretmenligin durumu nedir ataması nasıl ?

 37. dilara dedi ki:

  On lisans sosyal hizmetler okuyorum saglik bolumlerine gecis yapabilirmiyim acaba

 38. Dilan dedi ki:

  Kpsss ortaögretime basvurdum eger kazanirsam bolumu kendim mi secicem?

 39. Vuslat Nilay dede dedi ki:

  2018 ayvalık m.y.o. restorasyon okuyorum KPSS 58.94189 almışım restoratör olabilir miyim memurluk işçi olabilirmiyim

 40. Metehan dedi ki:

  Yukarıda fizyoterapist ile yazinlan atanma puanı asılsızdır bir fizyoterapist olarak 89 ile kapattı.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun