E-Sınavı Tercih Edenlerin Sayısı Açıklandı

Paylaş
 

ÖSYM tarafından yayınlanan duyuru ile geçen sene e-YDS sınavını tercih eden öğrencilerin sayısı açıklandı. 26 bin 454 aday 10 ayrı dönemde yapılan yabancı dil başarı sınavlarına katıldı. Halen yazılı olarak da düzenlenen sınava internet üzerinden katılmayı seçenlerin sayısında artış gözlemlendi.

E-Sınav Raporundan Detaylar

Sınavlara en fazla katılım alan üniversite olan Anadolu Üniversitesi’ne 3 bin 437 aday başvuru yaparken, ikinci en fazla tercih edilen üniversite sıralamasında ise İstanbul Üniversitesi yer aldı. 1109 başvuru sayısı ile Gazi Üniversitesi üçüncü, 1100 ile ODTÜ dördüncü ve 1093 aday sayısı ile Hacettepe Üniversitesi ise kendine beşinci sırada yer buldu. Raporda aynı zamanda üyelerin başarılarına dair hesaplamalara da yer verildi. Bu hesaplamalar ışığında 84,51 ile Boğaziçi en fazla sınav başarısı elde eden üniversite unvanına sahip oldu. Bu başarı sıralamasını 83,26 ile Koç Üniversitesi takip etti.

Raporun ön yüzünde ÖSYM başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer’in sınav merkezleri ile alakalı görüşlerine yer verildi. Bu görüşlerden en dikkat ekeni ise her ile bir sınav merkezi konumlandırılması ile alakalı olandı. E-sınav hizmetinin sadece İstanbul, Ankara ve İzmir üzerinden yürütülmesi sayesinde bu hizmetten yararlananların sayısında kısıtlamaların meydana geldiğine de değinildi. Geçen yıl içinde 10 kez düzenlenen E-YDS İngilizce başta olmak üzere Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça dillerinde gerçekleştirildi. 2019 yılı planlamasından da bahseden ÖSYM başkanı hem sınavda uygulanan dil sayısını hem de sınav başkanlıklarını artırmayı amaçladıklarını vurguladı. Rapordaki analizlerin iyileştirme niyeti taşıdığını ve bulguların kullanılacağını da açıklamasına ekleyen Özer, değerlendirmeler neticesinde şeffaf ve hesap verilebilir bir sistem için çaba göstermeye çalıştıklarını, yol gösterici veriler topladıklarını paylaştı.

Bu yazı 434 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun