E-YDS

Paylaş
 

Yabancı Dil Sınavı olarak bilinen YDS’nin elektronik uygulaması olan E-YDS’de içerikler, sınav süresi ve benzeri konular YDS’den çok farklı değildir. E-YDS yeni yeni uygulanmaya başlanmış olduğundan birkaç dezavantajı da vardır. E-YDS’nin sınav takvimi ve uygulama merkezi olarak YDS’den ayrıldığı söylenebilir.

 

2017 E-Yds Takvimi

2017 yılında Ösym, 10 adet Elektronik Yabancı Dil Sınavı yapacaktır. Sınavlar genellikle ayın 3’üncü ya da 4’üncü haftasında uygulanacaktır. İlk dört sınav; 21 Ocak, 25 Şubat,18 Mart, 29 Nisan tarihlerinde yapılacaktır. Kontenjan sınırı olmasından dolayı başvurularda gecikmemekte yarar var.
E-YDS’de Hangi Konulardan Soru Gelecek?

E-YDS’nin konularının YDS ile aynı olduğu bilinmektedir. Sınavlar 11 bölümden oluşmaktadır. Sınavların en yüksek puan getiren soruları okuma parçalarından gelmektedir. Bu nedenle okuma-anlama ve yorumlama konusu üzerinde uzunca durmakta yarar var. Okuma parçalarını gramer ve cümle yapısı ile ilgili sorular takip etmektedir. Paragraf, kelime bilgilerinizi de sık sık gözden geçirmeniz yerinde olacaktır.

E-YDS Soru Sayısı ve Süre

Tıpkı YDS’de olduğu gibi E-YDS’de de soru sayısı 80, sınav süresü 180 dakikadır. Sürenin fazla olması adaylar açısından oldukça iyi bir avantajdır. Soruları iyice anlayana kadar okuyabilir, çözümleyebilir ve işaretleme yapabilirsiniz.

E-YDS Sınav Ücreti

Sınavın ücreti 2016 yılı için 200 TL olarak belirlenmiştir. Son derece yüksek olan bu rakama 2017 yılında da muhtemelen az da olsa bir artış yapılacaktır. Adayların sınav ücreti yanında bir de sınav yapılacak merkeze gelirken yaptıkları masraf düşünülünce rakam ciddi şekilde büyümektedir. Sınavın belirli şehirlerde yapılması şehir dışından gelen adayları daha zorlamaktadır.

 

E-YDS Puanlama Sistemi

Puanlama sistemi konusunda da E-YDS ile YDS arasında bir fark yoktur. Sınavda dört yanlış bir doğruyu götürmemektedir. Böylece boş soru bırakmayarak avantaj sağlayabilirsiniz. Yds sınavlarında her bir soru için katsayı puanı 1,25 olarak belirlenmiştir. Puan hesaplamasına örnek verilirse 50 net yapan bir aday 62,5 puan almış olacaktır. Net sayınız ile 1,25 katsayısını çarparak hesaplama yapabilirsiniz.

E-YDS Nerede ve Nasıl Uygulanacak?

Sınav Ankara, İzmir ve İstanbul’da Ösym merkezinde uygulanacaktır. Bu sınava girecek olan adayların bilgisayar bilgisinin iyi olması önemlidir. Sınav bilgisayar üzerinden gerçekleştirilir. Sorular bilgisayar ekranına verilir ve kulaklıktan da okunur. Mikrofon ile sesli olarak ya da bilgisayardan ilgili alana işaretleme yapılarak soru cevaplandırılır.

 

E-YDS’nin Dezavantajları

Sınavın sadece belli şehirlerde yapılıyor olması en önemli dezavantajdır. Bu şehirlerde yaşamayan pek çok aday sınava girmek için birçok zorluk çekmektedir. Kontenjan sınırının olması bir diğer önemli dezavantajdır. E-YDS’de Ankara için 3000, İstanbul için 431, İzmir için ise 72 kişilik kontenjan ayrılmaktadır. Sınavın bir diğer olumsuz tarafı da sadece İngilizce dili için yapılmasıdır.

Bu yazı 1338 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun