Eğitim Reformu Kararları Açıklanmaya Başlandı

Paylaş
 

Milli Eğitim Bakanı’nın öğretmen kökenli bir bakan olmasından dolayı sektörün artı ve eksi yönlerini en iyi şekilde planlaması ve en etkin çözümlerin getirilmesi öğretmen ve öğretmen adayları tarafından istenmekteydi. Durum bu şekilde de istendiği gibi akış içerisindedir. Öğretmen olan Bakan Ziya Selçuk eğitim alanında yapmak istediği ıslahat ve reformları açıklayarak etkin hareketlere başlanmıştır.

Öğretmenlere Yüksek Lisans Zorunluluğu

Bakan Selçuk öğretmenlerin daha donanımlı ve eğitimin daha köklü bir hale gelebilmesi için bazı çalışmalar yürütmeye devam etmektedir. Bu alanda yapılan çalışmalardan birisi ise ilerleyen zamanlarda öğretmenlerin yüksek lisans yapma zorunluluklarının getirilmesidir. Henüz tam anlamı ile buna hazır olunmadığını belirten bakan çalışan ve yüksek lisans yapan öğretmenlerinde teşvik amacı ile maaşlarında artış olacağını belirtmiştir.

Kolej Öğretmenlerine Destek

Özel okullarda hak ettiklerinden oldukça düşük fiyata çalışan öğretmenlere de sahip çıkılacağını ve devlet tarafından bazı desteklerin sağlanacağını belirten bakan eğitimin temelinden 4 yıl içinde büyük değişiklikler yaşanacağını belirtti.

Eğitim Fakültelerine Düzenleme

Bölümün Fakültelerine uzun zamandır bir düzenleme yapılmamış ve bu açıdan dolayı bir hayli mezun verme durumu ortaya çıkmıştır diyen bakan Selçuk eğitim fakültelerine girişin bu denli kolay olmaması gerektiğinin de altını çizmiştir. Mezun yığılmasının önlenebilmesi için fakülte mezun sayısında bir azaltmaya gidileceğini vurgulamış ve bu fakültelere giriş bu kadar kolay olmamalı şeklinde düzenlemesinden bahsetmiştir. Bu sayede atama bekleyen öğretmen adaylarının ve iyileştirilen eğitim sisteminin de katkısı ile atama sayılarının artacağının sinyallerini vermiştir.

Öğretmenin yaşam kalitesi ve standartlarının da bu düzeyde artacağını belirtmiştir. Kendisini bu alanda heba edeceğini ve bir yetimin bir mazlumun bile hakkını düşünmesi gerektiğini belirten Ziya Selçuk yaptığı hareketler ile eğitim sistemini temelden sarsacak gibi görünmektedir. Öğretmenlerin geneli ise bu alanda yapılan ıslahatlardan gayet memnun görünmektedir. İlk defa kendilerine sahip çıkan ve hallerinden anlayan bir bakana sahip olmalarından dolayı gurur ve onur duymakta olduklarını belirttiler. İlerleyen dönemdeki planlardan Bakan Ziya Selçuk’un yapacağı ve getireceği yenilikler ise merak konusudur.

Bu yazı 355 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun