Eğitim Sistemine Eleştiride Bulunan Bakan: Ziya Selçuk

Paylaş
 

Milli Eğitim Bakanlığı’na Ziya Selçuk’un atanması eğitim alanında olumlu bir şekilde karşılandı. Prof. Dr. Ziya Selçuk, eğitimci kökenli oluşu ve bakanlık devir teslim töreninde yaptığı açıklamalar ile yapılacak çalışmaların öğretmenler nezdinde olacağı ile ilgili mesajlar iletti.

Günümüz eğitim sisteminde bulunan liseye yerleşme, üniversite sınav sistemleri gibi sorunlar mevcut iken Prof. Dr. Selçuk sınav odaklı eğitim anlayışı yerine beceri, yetenek ve sosyal kazanımların diplomadan daha önemli olduğu bir anlayışı savunmakta. Daha önce yaptığı açıklamalarda, mezun olan öğrencilerin iş hayatındaki eksiklerini vurgulayan Prof. Dr. Selçuk, derece ile mezun olup, iş hayatında başarısız olunmasına değinmiş, üniversitede öğrenilen sınav başarısından çok hayata atılım, projeler, yaratıcılık, beceri ile mümkün olacağı üzerinde durmuştur.

Öğrencilere Tavsiyeler

Prof. Dr. Ziya Selçuk yaptığı açıklama ile öğrencilerin diplomaya verdikleri öneme değinmiş, asıl başarıyı sadece diploma almak olarak görmemelerini önermiştir. Deneyimin önemini vurgulayarak, büyük şirketlerde, etkinliklerde, sosyal sorumluluk projelerinde her işi yapmalı ve bu alanlarda tecrübe sahibi olmaları gerektiğine değinmiştir.

Yeni bir eğitim sistemi çalışması yürüten, aynı zamanda Dokuz Tip Mizac Modeli Derneği Başkanı da olan Prof. Dr. Selçuk, bu model ile çocukların özellikleri, hangi tarz mizaca sahip olduklarına dair belirlemelerde bulunuyor. Bu neticeye göre hangi tip öğrenciye hangi tip eğitimin verilmesi gerektiği belirleniyor.

Bu yazı 387 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun