Eğitimdeki Yenilik ve Özel Okullar

Paylaş
 

Uzun yıllardır eğitimde öğretmenlere verilen performans notu, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan son kararla Okula verilecek. Yeni model eğitim anlayışı yavaş yavaş açıklanmaya başlanırken, görevine geçtiğimiz aylarda atanan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk atacakları adımları tek tek açıkladı. Tüm okulların görüntüsü tek merkezden izlenebileceği, birçok il, şube ve okul müdürleri için sınavlarda uygulanacağı gelen bilgiler arasındadır. Öğretmen performans kuralı kalkarken yöneticilere verilecek notlar çerçevesinde bazı rekabetlerinde ortaya çıkacağı söylenmektedir.

Karma Eğitime Devam

Son günlerde sıklıkla konuşulan ve bazı kesimlerden de ciddi tepkiler alan kız-erkek ayrımı yapılarak oluşturulmak istenen sınıflara Bakanlık son noktayı koydu. Temel yasaya bakıldığında karma eğitimin devam edileceği net olarak ifade edilmiştir. Cumhuriyetin kurulduğu günden beri aynı sistemle olan sınıflar yine aynı şekilde devam edileceği söylenmektedir. Bu sebepten dolayı karma sınıfların devam edebileceğinin bir sıkıntı yaşatmayacağını da ayrıca söyledi.

Okullar Tam Güne Çıkartılabilir

Birçok şehirde yer alan okullarda tam gün uygulaması yapılırken, Olmayan okullarda da bu uygulama hızlı bir şekilde yapılacak. Ancak İstanbul’un bu konuda sıkıntıya düşebileceği kanısı devam ederken, Tam gün eğitim için önümüzdeki 2 yıl tüm sorunların kalkacağı da belirtilmektedir. Baka Selçuk’un açıklamalarına göre Ülkenin yüzde 80 imin önümüzdeki yıl tam gün eğitime geçeceği yönündedir. Bu karar yeni okul inşaatlarının yapımını hızlandırabileceği hususunu ortaya çıkarmıştır.

Tablet Dağıtımı Kısıtlanacak

Geçtiğimiz yıllarda öğrencilerin görerek öğrenmelerini destekleyici tablet dağıtımı tüm harcamaların yüzde 22 sini oluşturmuştur. Ancak bu yıl tabletle eğitim konusu askıya alınacağı da açıkça ifade edilmiştir. Bakan Selçuk, tabletin öncelikli olmadığını daha önemli maddelerin görüşüldüğünü vurgulamıştır. Tablet ikinci veya üçüncü plana atılırken, ilk aşamada eğitimin ana hususları yer almaktır. Ayrıca Türkiye’de özgün bir eğitim modeline ihtiyaç duyulduğu için köy enstitüleri tekrar geliyor. Bu konunun da detayları kısa zamanda ana hatları ile belli olduğunda yeni bir bilgilendirme yapılacaktır. Milli Eğitim bakanı Selçuk, köy enstitüleri için yenilikleri benimsediğini de ayrıca ifade etti. Bu sayede isteyenler çocuklarının eğitimini buralarda aldırma fırsatı yakalayacak.

Bu yazı 200 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun