Eğitimden Şikayetçiymişiz

Paylaş
 

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç tarafından yapılan açıklamada en çok şikâyet alınan konuların başında eğitim alanının geldiği vurgulanmıştır. 17 bin 131 başvuru arasından 4 bin 758 tanesinin eğitim şikâyetlerinden oluşması akıllara yine eğitim sistemimizi sorgulama seçeneğini getirdi.

Kamu Denetçiliği Kurumundan Çarpıcı Açıklamalar

Kamu Denetçiliği Kurumu ülkemizde 5 yıldır faaliyet gösteren bir kurumdur. Kurumun amacı; şikâyet alan kurumu şikâyet konuları ekseninde denetlemek ve değerlendirmektir. Şikâyetlerin mahkemelere ulaştırılması ve hukuksal düzlemde incelenmesi her zaman ilk ve akla gelen en makul çözüm olmaktan çıkarılmaya çalışılmaktadır. Böylelikle alternatif bir çözüm yolu bulunmuş olacağından kamu denetçileri bu yükü hafifletmeye çalışmaktadırlar. Kuruma başvuruda bulunan birisi için sürek şikâyetle başlıyor. Ardından kamu denetçisi sıfatıyla yapılan araştırmalar 6 ay içerisinde tamamlandıktan sonra karara bağlanıyor. Bu işlemlerin hiç bir aşamasında pul, hizmet bedeli, harç gibi maddi değerler de talep edilmiyor. Kamu Denetçiliği Kurumu İzmir’de bir otelde “Ombudsman Halkla Buluşuyor” programı dâhilinde bazı açıklamalar yapma fırsatı buldu. Basın mensupları ile buluşan ve sohbet etme imkânı bulan Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’a yanında bulunan çalışma arkadaşları Arif Dülger, Celile Özlem Tunçak, Hüseyin Yürük ve Saadettin Kalkan da katıldı. Kamu Denetçiliği Kurumu yeni bir kurum olmasına karşın alınan şikâyetlerin sayısının azımsanmayacak kadar çok olduğu ve bilinirlik arttıkça bu şikâyetlerin daha da artacağı şeklinde tespitlerle konuşmasına başlayan Şeref Malkoç, 2017 yılında 17 bin 131 şikâyetle ilgilendiklerini dile getirdi. Çözüme kavuşturulan şikâyetlerin toplam içerisindeki payı %19 iken eğitim camiasındaki şikâyet sayısı da 4 bin 758 olarak açıklandı. Çözüme kavuşturulan şikâyetlerin hem dostluk çerçevesinde sonuçlandırıldığını hem de mahkemelere gerek kalmadan her iki tarafında çıkarlarının korunduğu şeklinde de bilgi veren Malkoç, oldukça yararlı çalışmaların da önünün açılacağı sinyallerini verdi.

Yapılan şikâyetler arasındaki diğer bir istatistik ise 2018 yılındaki şikâyetlerin hangi il üzerinde ağırlık kazandığı olmuştur. Malkoç; şu ana kadar 543 şikâyet aldıklarını, bunların 22’sinin İzmir’den ve ağırlıklı olarak üniversite öğrencilerinden olduğunu da açıklamaları arasına ekledi.

Bu yazı 554 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun