EGM Personel Kimliğinde Yeni Dönem

Paylaş
 

Bu gün itibariyle Resmi Gazete’de yayımlanan haber de geçen “ Emniyet Teşkilatında Görevli Personelin Kimlik Kartları Yönetmeliğinde Yapılacak Değişikliklere Yönelik Yönetmelik” bildirisi ile teşkilat içerisinde çalışan polis, bekçi, emniyet müdürü ve görev yapan diğer personellerin kimliklerinin değiştirilip yenileneceği duyurusu yapıldı. Yapılmaya hazırlanılan bu değişiklik ile 4 farklı tasarımda kimlik yapılacağı ve bu kimliklerin emekliler, sınıf üstü ve farklı dereceye sahip emniyet müdürleri, farklı rütbelerde görev yapan polisler, bekçiler ve diğer hizmet kollarında görev yapan personel için yapılacağı bildirildi.

Yeni Kimlikler Nasıl Görünecek?

Polis ve emniyet müdürleri için tasarlanan kimliklerde kimliğin ön kısmında büyük harf puntosu ile “Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığına Bağlı Polis” ifadesi bulunurken yine ön yüzün alt kısmında ise hem Türkçe hem de İngilizce olacak şekilde “Emniyet Genel Müdürlüğünde Görev Yapan Çalışan Kimlik Kartı” ifadesi ve ön yüzde bulunan personele ait fotoğrafın yanında ad, soyadı, sicil bilgileri ve rütbesi gibi bildiler yer alacak. Kimliklerin arka yüzünde ise kimlik kartına ait seri no. T.C. kimlik numarası, ebeveyn isimleri, doğum yeri ve tarihi, kan grubu ve personelin kullandığı silaha ait bilgiler ( markası, çapı, seri numarası, modeli) yer alacak.

Çarşı ve mahalle bekçiliği görevindeki personellere verilmeyi planlanan kimliklerde ön kısımda büyük harf puntosu ile “T.C. İçişleri Bakanlığı Bekçi” ifadesi ve diğer alanlarda hizmet veren personellere verilmesi planlanan kartların ise yine ön yüzde “T.C. İçişleri Bakanlığı Personeli” ifadesi yer alacak. Yeni tasarlanan kartların sol bölümünde ay yıldız simgeleri ile isim ile rütbesine ait bilgilerin bulunduğu kısımda ise Türk Polis Teşkilatının arması yer alırken sağ kısımda ise 8 köşeli polis rozeti bunulacak.

Değiştirilmesi planlan bu kimliklerin arka sağ bölümünde ise polis armalarında bulunan çift başlı kartal ile 8 köşeli polis rozeti yer alacak. Emniyet hizmetlerine görev yapan sınıf personellerinin idari polis olmaları halinde kimlik kartlarında rütbe hanesi ve “İdari” ifadesi yazılacak. Ayrıca bu personel hangi unvan ya da sınıfta olursa olsun bilfiil görev yaptıkları süre zarfında ayrı bir emekli kimlik kartı adlarına düzenlenmeyecektir. Vazife başında iken oluşacak herhangi bir durum karşısında emekli olan personelin kimlik kartına “ Vazifeden Dolayı Malül” şeklinde bir ifade rütbesi ile beraber yazılacak.

Bu yazı 265 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun