Ehliyet Sınav Tarihi İçin Beklenen Açıklama Geldi

Paylaş
 

Sürücüler için merakla beklenen açıklama sonunda geldi. 2018 yılında gerçekleşecek olan ehliyet sınavlarının ne zaman yapılacağı büyük bir merak konusu haline gelmişti. MEB beklenen açıklamayı yaparak sınav takvimini kesinleştirdi. Bu yılki sınav için ise MEB 10 Şubat 2018 tarihini işaret etti.

2018 yılında yapılacak olan MTSKS sınav tarihleri 21 Nisan 2018, 4 ağustos 2018, 20 Ekim 2018, 22 Aralık 2018 olarak belirlendi. Yapılan sınavlar sonrasında, sınav sonuçlarının açıklanması ise www.meb.gov.tr adresinde duyurulacak. Sınava giren tüm adaylar bu adres üzerinden T.C kimlik numarasını girerek sınav sonuçları hakkında bilgi alabilecek.

Ehliyet Sınavı Hakkında Bilgi

Ehliyet almak için yapılan sınavlardan geçer not almak gerekiyor. Yazılı olan sınavdan geçer not alan adaylar ise ikinci sınav olarak direksiyon sınavına katılıyor. Yapılan yazılı sınavda başarı puanı 70 olarak belirlenmiştir. Sorulan her soru ise 2 puan değerindedir ve toplamda 50 soru sorulur. Tüm bu sınavlara katılmak için ise başvuru sırasında MTSKS sınav ücreti yatırılması gerekmektedir. Tahsilât programı aracılığıyla kişi T.C kimlik numarası üzerinden sınav ücretini yatırarak dekontunu özel MTSK müdürlüğüne teslim etmelidir.

Ehliyet başvurusu yapmak için belirli şartları yerine getirmek gerekiyor. Tüm sertifikalar için farklı şartlar aranmaktadır. Bütün sertifika sınıflarında ehliyet almak için tek şart ilkokul mezunu olmak. Daha sonra sınavlara katılmak için sizden istenilen tüm belgeleri MTSK müdürlüğüne teslim etmeniz gerekiyor.

Sınav İtirazı

Gerçekleşen sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra tüm katılım sağlayan bireylerin 5 gün içerisinde sınav sonuçlarına itiraz etme hakkı bulunuyor. Bunun için ise dilekçe doldurularak ÖDSGM’ ye bizzat başvuruda bulunulması gerekli. İtiraz gerçekleştirmek isteyen kişilerin belirlenen bankalara itiraz ücretleri yatırmaları ve aldıkları dekontu, dilekçe ile teslim etmeleri gerekiyor.

Bu yazı 404 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun