Ek Puan ile İlgili Sorulara Cevap

Paylaş
 
  1. 30 Mart 2012 tarihi itibariyle belli bir mesleğe yönelik eğitim veren liselerden mezun olan ya da söz konusu liselerden birinde okumakta olan adayların ek puanı, yani 0.18’li puanı hesaplanmıştır. Bu tarihten sonra liseye kayıt yaptıranların ek puanı hesaplanmamıştır. Buna göre yeni mezunlara ek puan verilmemiştir.
  2. Önceki yıllarda yeni mezunlara da ek puan verildiği için 0.18’li puanı hesaplanan aday sayısı çok daha fazlaydı. Örneğin TM-3 ek puanı hesaplanan aday sayısı 100 binse burada 410 puan alan aday ek puanlılar içinde 15 bininci oluyorsa bu yıl ek puanı hesaplanan aday sayısı 50 bin oldu ve 410 puan alan aday 7 bininci oldu. İşte kafa karışıklığı burada başlıyor. Ek puan alan adaylar 2015’in verilerine bakıyorlar ve geçen yılın ek puanlı başarı sırasını dikkate alarak hataya düşüyorlar. Oysaki ek puanlıların sayısı azaldığı için böyle bir durum ortaya çıktı. Ek puanlıların azalması ek puan alanlar için bir avantajdır ama geçen yılın ek puanlı başarı sırasını dikkate alarak tahminde bulunmak yanlıştır. Çünkü ek puan alan ve almayan tüm adaylar aynı havuzda değerlendiriliyor. Sadece ek puan alanlar obp’nin 0.18’le çarpılmış halini kullanırken diğer adaylar 0.12 ile çarpılmış halini kullanıyor. Sonuç olarak ek puanı hesaplanmış olan adaylar 0.18’li puanlarını kullanacaklar ama oradaki başarı sırasını dikkate almayacaklar.
  3. 0.18’li puanını kullanacak olan, yani ek puan almış adaylar geçen yılın verilerine bakarken ek puanlı başarı sırasını değil de genel başarı sırasını dikkate alacaktır. “Peki 0.18’li puanım hangi başarı sırasına denk geliyor” diye sorarsanız aşağıdaki tabloları inceleyebilirsiniz.

ÖSYM’nin konuyla ilgili yapmış olduğu duyuruya şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz: http://www.osym.gov.tr/belge/1-26194/2016-osys-tercihleri-2016-osys-tercihlerinde-ek-puani-i-.html

 

Bu yazı 1202 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun