Ek Tercih ve Yerleştirme

Paylaş
 

Ek Yerleştirmeye Kimler Başvurabilir?

İlk yerleştirmede ÖSYM tarafından herhangi bir programa yerleştirilmeyen üniversite adayları ek yerleştirmeye başvurabilir.

 

Ek Yerleştirme Tercihi İçin Taban Puan Şartı Aranır mı?

Evet. Ek yerleştirmede sadece ilk yerleştirmedeki taban puanı sizin puanınıza eşit veya sizden daha düşük taban puanlı yerleri tercih edebilirsiniz. Aksi halde o program boş kalsa bile sizin yerleştirmeniz yapılmaz. Yani “tercih etseydim zaten ilk yerleştirmede de gidebilirdim” diyebileceğiniz yerleri tercih edebilirsiniz.

 

Ek Yerleştirmede Ne Kadar Kontenjan Açılır?

İlk yerleştirme sonrası kayıt yaptırılmayan kontenjanlar ve boş kalan kontenjanlar ek yerleştirme için tahsis edilir. Yani siz diyelim ki ek yerleştirmede Erciyes Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü tercih etmek istiyorsunuz. Bunun için orayı kazanan kişilerden en az birinin kayıt yaptırmamış olması veya bu program için ayrılan kontenjanın dolmamış olması gerekir.

 

Ek Yerleştirmeyle Birlikte Yeni Bir Program Açılır mı?

Hayır. Üniversiteler yeni açtıkları bölüm ve fakültelere ek yerleştirme ile öğrenci alamaz.

 

Ek Tercih İçin Ücret Yatırılır mı?

Evet, ek tercih için ücret yatırılması zorunludur. Tercih ücreti 15 TL’dir. Tercih yapıp ücret yatırmayanların tercihleri değerlendirmeye alınmaz.

 

Ek Tercih Neye Göre Yapılır?

Ek yerleştirme kılavuzunda kontenjan verilen programlar ve taban puan bilgileri verilmektedir. Kılavuza göre tercihlerinizi ais.osym.gov.tr ‘den yapabilirsiniz. Kılavuzda başarı sırası bilgisi verilmemektedir.

 

Özel Yetenek Sınavına Giren Adaylar Ek Tercih Yapabilirler mi?

Evet, bir aday özel yetenek sınavı ile bir programa yerleştirilmiş olsa bile ek tercih yapabilir. ÖSYM’nin merkezi yerleştirmesi sonucu bir programı kazanan adaylar ek tercih yapamaz.

 

Ek Tercih Ne Zaman?

İlk yerleştirmeyle kayıt hakkı kazanan adayların kayıt süresi dolduktan kısa bir süre sonra ek yerleştirme süreci başlar. Bu da Ağustosun sonuna doğru olur. Ek yerleştirme sonuçları sonuc.osym.gov.tr ‘den açıklanır. Eylül ayında da kayıtlar yapılır.

 

Bu yazı 1003 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun