Ek Yerleştirme Tercih İşlemleri Başlıyor

Paylaş
 

Üniversite adayları için ek yerleştirme tercih süreci 26 Ağıstosta başlıyor. İlk yerleştirmede herhangi bir bölüme yerleştirilemeyenler ek yerleştirmede tercih yapabilecek. Ayrıca tablo-4ten tercih yapacak adayların ilk yerleştirmeye göre taban puanlarının yeterli olması şartı aranacak. ÖSYM’nin duyurusu ve tercih kılavuzu aşağıdadır.

DUYURU
(25 Ağustos 2016)

2016-ÖSYS Ek Yerleştirme:
Tercih İşlemleri

2016 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarına göre 2016-2017 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ÖSYM tarafından ek yerleştirme yapılacaktır.

Adaylar, 2016-ÖSYS Ek Yerleştirme tercihlerini, 26-30Ağustos 2016 tarihleri arasında İnternet üzerinden bireysel olarak kendileri yapacaklardır.

Ek yerleştirme ücreti, tercih süresi tamamlandıktan sonraki ilk resmi iş günü saat 23.59’a kadar yatırılabilecektir. Bu süre tamamlandıktan sonra ek yerleştirme ücreti yatırılamaz. Bankalardan ücret ödeme işlemleri, resmi iş günlerinde ve resmi iş saatlerinde yapılacaktır.
2016-ÖSYS ek yerleştirmeye başvurabilmek için 2016-ÖSYS’ye başvuru yapılmış olması zorunludur.
Adaylar, tercih yapma hakları bulunan tablolardan toplam 24’ü geçmemek üzere istedikleri sayıda tercih yapabileceklerdir.
2016-ÖSYS merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2016-ÖSYS merkezî yerleştirmede hiçbir yükseköğretim programına yerleştirilmemiş olmak gerekir.
2016-ÖSYS’de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ek yerleştirme için tercih yapabilirler.
Ek yerleştirme işlemleri, 2016 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu, 2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ile Ek’te yer alan 2016-ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzunda belirtilen esaslara göre yapılacaktır.

Adaylara saygıyla duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

2016-ÖSYS Ek Yerleştirme Kılavuzu

 

Bu yazı 1027 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun