Engelli Adaylar İle İlgili Değerlendirme Raporu ÖSYM Tarafından Tamamlandı

Paylaş
 

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM)’nin web sayfasında yayımlanan Değerlendirme Raporları’nın üçüncüsünde, engelle adaylar ile ilgili sınav uygulamaları ele alındı. Yayımlanan raporun sonucunda 2014 ile 2017 yılları arasındaki sınavlarda yaklaşık olarak 51 bin 572 engelli aday katılımı oldu. Bu katılımlar da Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) ile birlikte artış gösterdi. 22 Nisan 2018 tarihinde yapılacak olan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı’na ise 88 bin 832 kişinin başvuruda bulunduğu açıklandı.

Görme Engelli ÖSYM Adayları

ÖSYM 2014 ile 2017 yılları arasında yapmış olduğu sınavlarda toplamda 15 bin 728 görme engelli aday katılımına ulaştı. Bu adaylar okuyucu, işaretleyici ve 14 punto kitapçık yardımı aldı. 9 bin 2 kişi okuyucu, 14 bin 884 kişi işaretleyici yardımı alırken 14 punto kitapçık alan aday sayısı 4 bin 860 kişiyi buldu.

İşitme Engelli ÖSYM Adayları

ÖSYM 2014-2017 yılları arasında yapılan sınavlarda ise (EKPSS hariç) toplamda 7 bin 679 işitme engelli adaya hizmet sundu. İşitme engelli adayların yanı sıra 7 bin 429 bedensel engelli ve 9 bin 565 diğer engelli aday grupları da ÖSYM tarafından sınava alındı.

Sınav Konforunu İyileştiren Çalışmalar

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer,rapor hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu. Her türlü engelli adayın sınav konforunu yükseltmek için düzenli olarak iyileştirme yaptıklarını açıkladı. Bunun yanı sıra sağlık sorunu ya da özel durumu olan kişilerin de sınava erişimlerini kolaylaştırmak için çalışmalar başlattıklarını dile getirdi. Bu sebeple de dünyada benzerleri yapılan sınav merkezlerinin uygulamalarını da incelediklerini ve takip ettiklerini belirtti. Özer, çalışmaların aktif olarak devam edeceğini, yapılan bu çalışmalar sayesinde sınavlardaki engelli aday katılımının arttığını ve dezavantajın en minimum seviyeye indirildiğinden bahsetti. Yayımlanan rapor Belma Atak tarafından ÖSYM’ye hazırlandı. Daha sonrasında ÖSYM Ölçme ve Değerlendirme Süreçlerinin İyileştirilmesi ve Geliştirilmesi Çalışma Grubu’na sunuldu. Son şekline ise bu grubun görüş, düşünce, eleştiri ve önerileri doğrultusunda geliştirilerek kavuştu. Çalışmaların ilerleyen dönemlerde de devam edeceği ve yakın takibe alındığı belirtildi.

Bu yazı 583 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun