Engelli Memur Ataması Yapılacak

Paylaş
 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2 bin 500 engelli memur ataması yapılacağını söyledi. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı açıklamada alımların 2018 yılının Aralık ayında yapılacağını belirtti.

Bakan Selçuk, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yapılan görüşmede milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı olan Zehra Zümrüt Selçuk, yapılan bütçe görüşmesi sırasında, milletvekilleri tarafından gelen EKPSS sorusunu yanıtladı.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk: Yaklaşık 9 Katlık Bir Artış Söz Konusu

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un milletvekillerinin yönelttiği EKPSS sorusuna 2018 yılının Eylül ayı sonu itibariyle 53 bin 964 adet engelli personelin kamu memur statüsünde yer aldığını belirterek açıklamalarına decam etti. Kamu memuru olarak görev alan engelli personel sayısının 2002 senesinde 5 bin 777 iken 2018 itibariyle neredeyse 54 bin olarak kayıtlara geçmiş olduğunu dolayısıyla neredeyse 9 katlık bir artış sağlandığını belirtti.

Bakan Selçuk: Atamalar Devam Edecek

Atama süreçlerinin devam ettiği engelli memurların da kayıtlara girmesiyle 8 bin 667 olacak engelli memur kontenjan açığı için Aralık ayında da alım yapılacağını belirtti. Aralık 2018 tarihi itibari ile de kamuda 2 bin 500 engelli personele daha istihdam oluşturulacağına dair çalışmaların devam ettiğini konuşmalarına ekledi. Eksik kalan kontenjanlar için de kısa zamanda yeni atamalar yapılacağını belirtti.

İŞKUR Verileri de Oldukça Sevindirici

Engelli işçilerle ilgili olarak hizmet veren Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) verilerine göre Eylül ayı sonu itibari ile 14 bin 782 kamuda görevli işçi, 125 bin 885 özel sektörde görevli işçi olmak üzere 136 bin 667 adet engelli vatandaşın istihdamdan da kazandırılmış olduğunu belirten Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, sonuçların oldukça sevindirici olduğunu ifadelerine ekledi. 2018 yılı Eylül sonu itibari ile kamuda engelli işçi kontenjan sayısı 6 bin 154 kişi olduğunu ve aynı zamanda 2 bin 291 engelli kişinin de işçi statüsünde kamuda kontenjan fazlası olarak istihdam edildiğine dair ifadeler kullandı.

Bu yazı 215 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun