Erasmus

Paylaş
 

Erasmus Programı Nedir?

Erasmus, Avrupa Birliği tarafından desteklenen uluslararası öğrenci ve personel değişim programıdır. Üniversiteler arası işbirliğini ve eğitimin kalitesini arttırmayı amaçlayan bu programdan lisans, yüksek lisans(master) ve doktora öğrencileri ile öğretim üyeleri faydalanabilir. Erasmus programından yararlanmak isteyen kişiler bağlı bulundukları üniversitenin hangi üniversitelerle anlaşmalı olduğunu öğrenmelidir. Yurt dışına gidip bir ya da iki dönem orada kalan kişinin aldığı dersler bu anlaşma çerçevesinde sayılır. Bu, işbirliğinin bir parçasıdır. Dolayısıyla öğrenci gittiği yerde derslerini geçtiği takdirde herhangi bir zaman kaybına uğramaz. Erasmus hem akademik hem de sosyal anlamda farklı bir ortamda yaşama ve farklı kültürleri tanıma olanağı sunar. Öğrencinin vizyon kazanması ve ufkunun gelişmesi adına bu önemlidir. Erasmusa katılanlar yabancı dillerini de yerinde geliştirme imkanı bulabilirler. Bu bağlamda Erasmus programının birçok yönden kariyerinize ve sosyal hayatınıza zenginlik katıp fayda sağlayacağını söyleyebiliriz.

 

Erasmus’a Kabul Edilme Şartları Nelerdir?

Öncelikle üniversiteler kendi aralarında Erasmus ile ilgili bir değişim anlaşması yaparlar. Bu anlaşmada kimlerin programa başvuru yapabileceği belirtilir. Her üniversite kimleri kabul edeceğine kendisi karar verir. Üniversiteler; not ortalaması, dil seviyesi, mülakat sınavı gibi şartlar koyabilir. Bununla ilgili net kıstaslar yoktur. Dolayısıyla Erasmus ile yurt dışına gidip gidemeyeceğinizi üniversiteden öğrenmelisiniz. Erasmus değişim programına tüm sınıflarda başvurulabilir. Ancak daha çok 2. ve 3. sınıflarda gidilmesi önerilir.

 

Erasmus Bursu Var mı?

Erasmus öğrencileri gittikleri üniversite ücretli olsa bile oraya herhangi bir ücret ödemezler. Ayrıca Erasmus öğrencilerine ülkeden ülkeye değişmekle beraber yaklaşık olarak aylık 500 Euro yaşam bursu verilir. Bu bursun % 80’i öğrenciye yurt dışına çıkmadan peşin olarak, % 20’si ise öğrencinin başarı seviyesine göre daha sonra ödenir. Erasmus programı, Türkiye’de alınan diğer bursları etkilemez.

 

Erasmus’ta Yabancı Dil Koşulu Var mı?

Erasmus süreci boyunca hem akademik hayatta hem de sosyal hayatta yeterli olacak düzeyde yabancı dil bilgisine sahip olmanız gerekir. Bundan dolayı üniversiteler genellikle Erasmus için TOEFL, IELTS gibi sınavlardan ya da kendi bünyesinde yapmış olduğu yabancı dil sınavından yeterli puanı alanları kabul eder. Ancak şunu da söylemeliyiz ki: Erasmus sosyal ve kültürel tarafı da olan bir değişim programı olduğu için yabancı dil konusunda çok üst seviyede yeterlilik aranmıyor.

 

Erasmus ile Hangi Ülkelere Gidilebilir?

Avrupa Birliğine üye veya aday bütün ülkeler Erasmus kapsamındadır. Fakat bu, sizin bu ülkelerden istediğinize gideceğiniz anlamına gelmez. Ancak üniversitenizin anlaşmalı olduğu üniversitelerin bulunduğu ülkelere gidebilirsiniz. Dolayısıyla gidebileceğiniz ülkeleri öğrenmek için üniversitenizin ilgili departmanı ile irtibata geçmelisiniz.

Bu yazı 1391 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun