Fetö’nün Yeğeni Yeniden Gözaltında

Paylaş
 

2010 yılında yapılmış olan Kamu Personel Seçme Sınavına hile karıştırdıkları gerekçesiyle tutuklanan sanıkların bir kısmının geçtiğimiz duruşma sonunda serbest bırakılmasına karar verilmişti. Ankara İkinci Ağır Ceza Mahkemesince verilen bu ara karara itiraz, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapıldı. Savcılığın bu itirazı üzerine kararı yeniden gözden geçiren mahkeme, sanıkları tekrar tutuklama kararı aldı.

Fetö Liderimin Yeğenine Yeniden Tutuklanma Şoku

Sınav sorularının çalınması sonucu iptal edilen 2010 KPSS sınavı davası Ankara İkinci Ağır Ceza Mahkemesince görülmeye devam ediyor. Son yapılan duruşmada 12 sanığın serbest bırakılmasına karar verilmişti.

PYD/YPG örgüt lideri Fethullah Gülen’in yeğeni Mehmet Baransu’da serbest bırakılan bu 12 kişiden biriydi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı mahkemede alınan bu kararı gözden geçirerek, alınan bu kararın doğru olmadığını düşünerek karara itiraz etti. Aralarında Mehmet Baransu’nun da bulunduğu 5 sanığın tekrar tutuklanmasını talep etti. Savcılığın yaptığı bu itiraz mahkeme tarafından doğru bulundu ve sanıklar tekrar tutuklandı.

5 Sanık Yeniden Tutuklandı

Geçtiğimiz gün Ankara İkinci Ağır Ceza Mahkemesinde 91 sanıklı KPSS 2010 davası görülmeye başlandı. Dava sonunda bir ara karar veren mahkeme, ara karar uyarınca KPSS davasındaki 91 sanıktan 12 sanığın tahliye edilmesine karar verdi.

Kararı ayrıntıları ile inceleyen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, mahkemenin verdiği bu kararı beğenmeyerek, karara ivedi bir şekilde itiraz etti. Tahliye edilen sanıkların içinde Fetullah Gülen’in yeğeni Muhammet Sait Gülen, Mehmet Baransu’nun kardeşi Yalçın Baransu ile Fatih Hayal, Önder Kavaklıoğlu ve Özcan Solmaz’da bulunuyordu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturmanın henüz tamamlanmaması ve iyi hal uygulanmayacağı gerekçesinde bulunarak itiraz talebinde bulundu. Ankara İkinci Ağır Ceza Mahkemesi, ara karara yönelik itirazı değerlendirerek, Muhammet Sait Gülen, Yalçın Baransu, Fatih Hayal, Önder Kavaklıoğlu ve Özcan Solmaz’ın yeniden tutuklanmasına karar verdi.

Karar sonucu Ankara İkinci Ağır Ceza Mahkemesince beş sanık için tekrar müzekkere yazılarak, tutuklama işlemi yapıldı. 2010 yılında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı sonrası, sınava giren adaylar büyük mağduriyet yaşamış, sıkıntılarını birçok mecra ve basın aracılığıyla dile getirmişlerdi.

Bu yazı 205 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun