Formasyon Başvuruları Ne Zaman?

Pedagojik formasyon alarak öğretmenliğe giden yolda önemli bir adım atmak isteyenler merakla formasyon başvurularının ne zaman başlayacağını merak ediyor. Biz de bu konuyu mercek altına aldık.

Formasyon başvuruları normalde her yıl Eylül ayının sonu, Ekim ayının başı gibi alınır ve akabinde hemen kayıt işlemleri yapılır, dersler başlardı. Fakat 2013 yılı itibariyle YÖK bir duyuru yaptı ve bundan sonra formasyon başvurularında ALES puanının da kullanılacağını açıkladı. Bundan dolayı 2013 yılında formasyon başvuruları ALES Sonbahar sınavının ardından yapılabilecek. ALES 17 Kasım 2013 tarihinde uygulanacak ve yaklaşık 1 hafta içerisinde sonuçlar açıklanacak. Sonuçlar açıklandıktan hemen sonra formasyon başvuruları alınacak. Kısa süre içerisinde de yerleştirme sonuçları açıklanacak. Buna göre Aralık ayının başında kayıtların alınmasını ve derslerin başlamasını bekliyoruz.

Formasyon Başvurusu Nasıl Yapılacak?

2013 yılından itibaren formasyon başvuruları internet üzerinden ÖSYM tarafından alınacak, yerleştirme işlemlerini de yine ÖSYM yapacak. Yani merkezi bir sisteme geçilecek. Önceki yıllarda adaylar formasyon başvurusu için üniversite üniversite gezmek zorunda kalıyordu. Ayrıca üniversitelerin birçoğu başvuru için 50-100 lira gibi ücretler talep ediyordu. Dolayısıyla başvurularda merkezi sisteme geçilmesi çok önemli bir hizmet olacak.

Formasyon 2014 Öğretmen Atamalarına Yetişecek mi?

Evet, YÖK formasyon ile ilgili açıklamasında bu konuya da değindi ve 2013 yılında formasyon alarak öğretmen olmak isteyen adayların yüreğine su serpti. Pedagojik formasyon eğitiminin 2014 atamalarına yetişecek şekilde düzenleneceği duyuruldu.

 

Formasyon Başvurularında Hangi Puanlar Kullanılacak?

Formasyon başvurularında akademik ortalama ile ALES puanı birlikte kullanılacak.

Bu yazı 1059 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun