Formasyon İçin ALES ve Ortalamanın Yüzdelik Etkisi Belli Oldu

YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

yök başkanı

“Sevgili pedagojik formasyon adayları, kurulumuzda başvurularınızda ALES’in %60,diploma notunun ise %40 etkili olmasına karar aldık.Hyrl olsn”

 

Bilindiği üzere 2013-2014 akademik yılından itibaren pedagojik formasyon başvurularında akademik ortalamanın yanında ALES puanı da kullanılacak. Önceki sistemde sadece akademik ortalama kullanılıyordu ve her üniversitede koşullar aynı olmadığı için bu durum bir takım haksızlıklara yol açıyordu. İyi üniversitelerde üst düzey eğitime rağmen ortalama yapmak zor, düşük seviyeli üniversitelerde ise iyi eğitim olmamasına rağmen ortalama yapmak kolay. Bu durumda iyi üniversitelerden mezun olan adaylar daha eğitimli olmalarına rağmen rakiplerinin karşısında çaresiz kalıyorlardı. Bu haksızlığı önlemek adına pedagojik formasyon başvurularında ALES puanının da kullanılması doğru ve yerinde bir uygulama olacaktır.

Bu yazı 1023 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

  1. göksel dedi ki:

    100’lük tablonun neye göre kullanılacağını öğrenmek için bekliyoruz benim için en önemlisi o çünkü kendi üniversitem ve YOK e göre arada 5 puan oynuyor YOK düşük.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun