Formasyon ve ALES

YÖK yaptığı bir açıklama ile 2013 – 2014 eğitim yılından itibaren pedagojik formasyon başvurularında ALES puanının kullanılacağını duyurdu. Yaklaşık 5 yıldır başvurularda akademik not ortalaması baz alınıyordu. Daha önceki yıllarda ise yine ALES puanı formasyon başvurularında kullanılıyordu.

Akademik not ortalamasının kullanıldığı sistem adilane değildi. Çünkü her üniversitede aynı eğitim verilmiyor, her üniversitede derslerin zorluk derecesi aynı değil. Kaliteli eğitim veren köklü üniversitelerde yüksek ortalama elde etmek zor, fakat kalitesiz üniversitelerde bu çok daha kolay. Dolayısıyla geçmiş yılların formasyon sonuçlarını incelediğimiz zaman İstanbul, Ankara, Hacettepe, Erciyes, Gazi gibi köklü üniversitelerden ziyade Kilis 7 Aralık, Kıbrıs Yakın Doğu, Afyon Kocatepe gibi üniversitelerden mezun olanların formasyon başvurusunun olumlu sonuçlandığını görüyoruz. Bu da zor şartlar altında iyi eğitim almış; fakat aldığı eğitim zorluğundan ötürü yüksek ortalama yapamamış adayları iyi eğitim almamış ama bölümünün kolaylığından dolayı yüksek ortalama elde etmiş adaylar karşısında çaresiz bırakıyordu.

Örneğin; akademik kadrolarını incelediğimiz zaman Erciyes Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde 7 profesör, 2 doçent bulunurken, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde bir tane bile doçent ünvanını taşıyan öğretim üyesi bulunmamaktadır. Haliyle Erciyes Üniversitesinin Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde çok daha kaliteli bir eğitim verilmektedir. Bununla birlikte ders geçmek ve yüksek ortalama ile mezun olmak zordur. Fakat Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde çok daha rahat bir şekilde yüksek akademik not ortalamasına ulaşmak mümkündür. Dolayısıyla Erciyes Üniversitesinden mezun olan bir öğrenci çok daha fazla bilgi birikimine sahip olmasına rağmen, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinden mezun olan aday karşısında çaresiz kalmaktadır.

Bu sorunu çözmek için merkezi bir sınav yapılmalı ve formasyon başvuruları bu sınav sonucuna göre yapılmalıydı.Nihayet YÖK bu yönde somut bir adım attı ve formasyon başvurularında ALES puanının kullanılacağını duyurdu. Böylece daha adilane bir sisteme geçileceğinin sinyalleri verildi.

Bu yazı 1193 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

  1. hashus dedi ki:

    Sn admin ales puanim70 diplomam2, 84 uludağ univ.yerlesebilirmiyim.cevabinizi bekliyorum.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun