Fransa Okullarında Helal Yemek

Paylaş
 

Fransa’da birçok okulda helal yemek alternatifi olmaktaydı. Yani domuz eti ile yemek veren okullar domuz eti olmayan alternatif bir menü de hazırlıyordu. Fakat Chalon-sur-Saone Belediyesi bu alternatif menüleri kaldırdı. Sadece tek menü üzerinden yemek verme kararı aldı. Fakat Lyon Mahkemesi bu kararı geçersiz kıldı. Okullarda farklı yemek alternatifi olmasını savundu.

Mahkeme öğrencilerin domuz etine mecbur bırakılmasını itemedi. Bu nedenle Belediyenin aldığı karara itiraz edildi. Geçen yıl Ağustos ayında yaşanan olayda ilk olarak belediye mahkemeye başvurmuştu ve tek çeşit yemek yapmak istediklerini belirtmişti. Mahkeme bu başvuruyu değerlendirdi. O bölgedeki okullarda 1984 yılında beri domuz etli ve alternatif yemekler verilmekteydi. Bu nedenle böyle bir değişiklik yapmanın doğru olmayacağı kararını verdi.

2017 yılında tekrar gündeme gelen olayda Müslümanların Hukuki Ligi tek çeşit yemek çıkmasının haksızlık olduğunu savundu. Böyle bir kararın yasalar aykırı olduğunu ve eski haline dönmesi gerektiğini mahkemeye sundu. Belediye Başkanı ise bu konuyu bir üst mahkemeye taşıyacağını belirtirken bu süre zarfında domuz etli yemeklere alternatif yemekler çıkaracağını da belirtti. Bu durum tüm bölgede büyük yankı uyandırdı. Halk çocuklarına uzun zamandan beri alternatif yemekler yedirebilirken alınan kararla domuz eti yemek zorunda bırakılması ortamın kızışmasına neden oldu.

Mahkeme Kararı Verdi

Lyon Mahkemesi aldığı kararla çocukların domuz eti yemesine mecbur bırakılmaması kanaatine vardı. Bu sayede okullarda alternatif yemekler çıkmaya devam edecek. Belediye Başkanı ise bu durumun ilave bir maliyet olduğu konusunda kendini savundu. Fakat uzun yıllar boyunca böyle bir sistem varken şimdi sistemin değiştirilmeye çalışılması akıllarda soru işareti bıraktı. Çocukların gelişim çağında olduğu ve bağışıklık sistemlerinin zayıf olduğunu öne süren mahkeme, domuz etinin çocuklara zarar verebileceğini, bu nedenle de riskli olduğunu belirtti. Alternatif yemeklerin olması, domuz eti yemek isteyenleri engellemeyecek. Fakat yemek istemeyenler ise bu yemeklerden faydalanabilecek.

Dünyanın birçok yerinde okullardaki yemek konusunda anlaşmazlıklar çıkmaktadır. Bu tarz konuların dünya üzerindeki tüm okullarda sık sık yaşanması neticesinde mahkemenin doğru karar verdiği düşüncesi ağır basmaktadır.

Bu yazı 254 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun