Geleceği Parlak Yeni 5 Sağlık Meslek Dalı ve Tanıtımı

Paylaş
 

Kendiniz ya  da çocuğunuz, yakınınız ile ilgili gelecekte meslek kaygısı yaşıyorsanız, size bu yazımızda geleceği iyi olan 5 sağlık meslek dalından bahsedeceğiz. Güzel bir gelecek kurmak için siz de bu meslekleri araştırarak size uygun bulursanız tercih edebilirsiniz.

1) Kök Hücre Araştırmacısı
Ülkemizde yeni keşfedilmeye başlayan ve birçok önemli hastalığın tedavisinde kullanılabileceği düşünülen kök hücre tedavisi üzerine araştırma ve uygulama yapabilen kişileri yetiştiren bir meslek dalıdır. Bu bölüm için uygulama alanı henüz Türkiye’de tam olarak bulunmasa da bu konuda birçok adım atılmaktadır. Gelecekte çok fazla talep görmesi beklenen bu meslek dalı, geleceğin öncü mesleklerinden biri haline gelecektir. Maaşlarının ise çok yüksek olacağı düşünülmektedir.
2) Odyoloji
İşitme ve denge bozukluklarına dair sorunlarla mücadele eden, kulak ağırlıklı bir bölümdür. Günümüzde oldukça popüler sağlık meslekleri arasında yer alan bu bölüm, Tıp kadar rağbet görmektedir. Ülkemizde az sayıda üniversitede yer alan bu bölüm, yüksek puanlara sahiptir. Maaşlarının minimum 3000 TL olduğu tahmin edilen bu meslekte, kendi sağlık merkezini açabilme şansıda bulunmaktadır.
3) Fizyoterapi
Türkiye’de 2-3 senedir oldukça popüler hale gelen ve bir anda puanları ciddi manada yükselen önemli bir sağlık bölümüdür. Bu bölümde Fizik Tedavi’nin uygulamaları yapılmakta ve Fizik Tedavi uzmanın verdiği kararlar doğrultusunda hastalar yönlendirilmektedir. Bu bölümün mezunları genellikle özel bir sağlık merkezi kurmakta yada bu merkezlerde çalışmaktadır. Maaşlarının 3000 TL gibi ortalama bir rakamdan başladığı belirtilmektedir.
4) Ergoterapi
Özürlü, AİDS ve benzeri sorunlara sahip kişileri topluma kazandırmak için hem psikolojik hem de fiziksel olarak görev alan, bu kişilere aktivitelerinde yardım eden bir sağlık alanıdır. Ülkemizde yeni yeni duyulan, gelecekte ciddi manada ihtiyaç duyulacağına inanılan mesleklerden bir tanesidir. Şu anda maaşlarının 2000 TL gibi ortalama bir fiyattan başladığı düşünülmektedir.
5) Moleküler Biyoloji ve Genetik
Geleceğin en iddaalı bölümlerinden bir tanesidir. Genetik dalanın her geçen gün gelişmesi ve yeni teknoloji ile birlikte alanın büyümesi, yakında bu bölümün mezunlarına büyük olanaklar sağlayacağı düşüncesini oluşturmuştur. Bu bölümden mezun olan kişilerin birçok alanda çalışma yapacağı düşünülmektedir. Maaşlarının günümüz şartlarında 2300 – 2700 TL aralığında olduğu belirtilse de ülkemizde ihtiyacı az olan bir bölümdür. Ancak gelecekte hem ihtiyacın artacağı hem de maaşların ciddi miktarlarda artacağı düşünülmektedir.

saglik-meslek

Bu yazı 1691 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

5 adet yorum var.

 1. umut dedi ki:

  ergoterapist ne yapar?

  -el rehabilitasyonu
  -az gören rehabilitasyonu
  -kognitif rehabilitasyon
  -duyu bütünleme
  -onkolojik rehabilitasyon
  -sürücü rehabilitasyonu
  -mesleki rehabilitasyon
  -geriatrik rehabilitasyon
  -çevresel düzenlemeler
  -nörolojik rehabilitasyon
  -özel gereksinimli çocuklarda rehabilitasyon
  -iletişim becerileri
  -pediatrik rehabilitasyon
  -ergonomi
  -günlük yaşam aktivitelerinin değerlendirilmesi

  ….

  ergoterapistler sadece hasta,engelli,toplumdan dışlanmış bireylerle değil aynı zamanda sağlıklı bireylerle de çalışır.

  bir ergoterapistin maaşı en az 4000 tl olmalıdır. ergoterapist bireyin tüm hayatında dokunuşlara sahiptir bu yüzden yapılan iş ne yazıkki hiç de kolay değildir.

  günümüzde fizyoterapi maaşları ne yazıkki sanılanın aksine 3000 tl den azdır hatta devlet bile kendi kadrosuna tekniker almaktadır.

  • Esra dedi ki:

   Sizce Ergoterapi okunmalı mı ? Yani geleceği parlak mı ?

  • Sevilay dedi ki:

   Ben tercih etmeyi düşünüyorum, sizce okunmalı mı ,geçeceği nasıl, iş sıkıntısı çok olur mu ayrıca şuan ki maaşları ortalama ne kadar bir bilginiz var mı?

 2. Deniz dedi ki:

  Ergoterapist onkoloji , nöroloji , toplum ruh sağlığı merkezleri , pediatri , geriatri ve özel ana kuruluşlar dahil bir çok yerde çalışmaktadır. Maaşları 4.000- 5.000 tl arasındadır . Bulunduğu yere göre maaş değişiklik gösterebilir

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun