Gelir Tespitinde Yeni Adaylar

Paylaş
 

Bilindiği üzere bu yıl üniversite sınavında başarılı olamayan 1.1 milyon lise mezunu gencimiz bulunuyor. Aynı zamanda 600 binin üzerinde üniversite mezununu da onlar gibi gelir testi bekliyor. Liseyi bitiren adaylar 4 ay sonra, üniversiteyi bitiren adaylar ise ilk ayın sonunda gelir testi yaptırmamaları sonucunda düzenli olarak Genel Sağlık Sigortası borcu ile karşı karşıya kalacak.

genel sağlık sigortası

Ne Kadar Borç Bekliyor

Eğer gelir testi yaptırılmazsa ilk ay 152 tl daha sonraki aylarda ise 305 tl olarak borç yansıtılıyor. Gelir tespiti yapılması durumunda ise bu borcu 51 tlye kadar düşürmek yada tamamen borçlanmamakta mümkün oluyor. Lise mezunu ve üniversite mezunu gençlerimiz vakit kaybetmeksizin gelir testi yaptırmalı ve borçları hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Öğrenciler Borçla Mezun Oluyor

Özellikle üniversite öğrencileri, aldıkları kredinin borcunu nasıl ödeyeceklerini düşünürken bir de genel sağlık sigortası borcu ile karşı karşıya geliyorlar. Resmi rakamlara göz attığımız zaman ülkemizde hem gelir testi yaptırmayan hem de mevcut borcunu ödeyemeyen oldukça büyük bir çoğunluk olduğu da gözlerden kaçmıyor. Bu sebepten zamanında gelir testi yaptırılması ve bu teste göre bir yol çizilmesi de son derece büyük bir önem arz ediyor.

Aksi takdirde yeni mezun olan gençlerimiz hem sağlık imkanlarından yararlanamıyor. Hem de devamlı olarak biriken bir borcun altına bir anda girmek zorunda kalıyor. Mevcut şartlar göz önünde bulundurulmalı ve bu duruma uygun olarak bir gelir testi yaptırılması da son derece büyük bir önem arz ediyor.

Bu yazı 959 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun