Genel Sağlık Sigortası Hakkında Merak Edilenler

Paylaş
 

Muhtaç olan vatandaşların sağlık ihtiyaçlarını güvence altına almak için açılmış bir sistemdir. Bu sistem ile devlet sağlık güvencesine ihtiyacı olan vatandaşları bebekliklerinden yaşlılık dönemlerine kadar güvence altına alıp sağlık desteği sağlamaktadır. Her sistemde olduğu gibi genel sağlık sigortasından yararlanmak için de bazı yeterliliklere sahip olmak gerekmektedir. Sizler için her yönü ile genel sağlık sigortasını inceledik ve merak edilenleri bir araya getirdik.

genel sağlık sigortası

Kimler Genel Sağlık Sigortası Kapsamı Dışındadır

  • Yabancı bir ülkede çalışıp iş için Türkiye’ye gelen ve o ülkede farklı bir sosyal sigortaya tabi olduğunu belgeleyenler
  • Aynı zamanda ülkemizde kendi ismine bir çalışma yeri bulunmasına karşın yurt dışında ikamet edip o ülkenin sosyal güvenlik sistemi içerisinde bulunanlar.
  • Tutuklu ve hükümlüler
  • Türkiye’de kısa süreli (bir seneden az) yerleşik bulunanlar
  • Er ve erbaşlar genel sağlık sigortası kapsamının dışında yer almaktadır.

Genel Sağlık Sigortası Borç Öğrenme

Sosyal güvenlik kurumunun internet adresine girdiğiniz takdirde gss borcunuzu detaylı bir şekilde öğrenmeniz mümkün olmaktadır. Aynı zamanda e-devlet şifreniz yardımıyla da bu sayfaya yönlendirilerek gss borcunuz hakkında detaylı bir bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sorgulama İşleminden Sonra Yapılması Gerekenler

Torba Yasa olarak bilinen yasadan sonra, gelir testi yaptırma zorunluluğu da ortaya çıktı. İnternet üzerinde kontrol ettikten sonra gss borcunuzun çıktığını görüyorsanız gelir tespiti yaptırmanız gerekmektedir. Bu işlem için Kaymakamlık binası içerisinde yer alan Sosyal Hizmetler Bölümüne giderek gelir tespiti yaptırmanız yeterli olacaktır. Gelir tespiti yapıldıktan bir süre sonra yeniden borçlandırma yapılarak bunlar için ödeme yapmanız beklenecektir. Ödeme için herhangi bir bankanın internet adresini kullanabilir yada şubelerinden ödeme yapabilirsiniz. Genel sağlık sigortası borçlarının zamanında ödenmesi için öncelikli olarak yapılandırma yapılması gerektiğinin de altını çizelim. Bu sayede daha gerçekçi bir sonuç alınacaktır. Ülkemizde genel sağlık sigortası borcu bulunan pek çok kişi olmasına karşın bu borçların büyük bir çoğunluğunun da zamanında yatırılmamış olması ve hatta binlerce kişinin hiç gelir testine girmemiş olması da dikkat edilmesi gereken konu başlıkları arasında yer almaktadır.

Bu yazı 1008 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun