Hak-İş Sendikası, Emekçiler İçin Konuştu

Paylaş
 

Taşeron işçiler için Hak-İş sendikasından bir talep geldi. Sendika başkanı Mahmut Arslan, konuyla ilgili yazılı bir basın açıklaması yayımladı.

Bugün Hak-İş’in yaptığı yazılı açıklamada kadroya alınan taşeron işçiler ile KİT’lerle ilgili ücret artışı talebi için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup gönderildiği açıklandı.

Mektubun İçeriği

2 Nisan 2018 tarihinde tamamlanan kadroya geçiş işlemleri 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çerçevesinde yapıldı.

Kadroya geçen işçilerin sosyal hakları ve ücretleri 696 sayılı KHK gereğince yürürlük süresi en son sona erecek toplu iş sözleşmesinin hükümlerine göre düzenlenmiştir. Altışar aylık iki dönem halinde yüzde 4 olarak belirlenen ücret zamları ve sosyal haklar 2016’daki enflasyon verilerine göre belirlenmiştir. 2018 yılı enflasyonunun ise yüzde 20,30 olması bu hakların tekrar gözden geçirilmesini talep eden Mahmut Arslan, enflasyonda oluşan yükselişin işçilerin satın alma gücünü zayıflattığının altını çizdi.

Kit’lere Kadro Talebi

Emekçileri enflasyon karşısında ezdirmemekte kararlı olduklarını belirten başkan, halen KİT’lerde çalışıp da kadro alamayan işçilerin de enflasyon karşısında korunmasını istediklerini ifade etti.

Mahmut Arslan’ın Hak-İş adına yazdığı mektup Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Lütfi Elvan ile Jülide Sarıeroğlu’na da iletildi.

Üyelerin, talep ve beklentilerini sendikalarına doğrudan iletebildiklerine değinen başkan, taleplerin dilekçe ile bildirildiğini belirtti. Emekçi işçilerin bu haklı ve yerinde isteklerin olumlu bir karşılık verilmesinin önemine vurgu yapan başkan, sosyal hak ve ücretlerin en az enflasyon oranında artış göstermesi gerektiğini dile getirdi.

Bu yazı 153 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun