Hangi Öğretmenlik Branşı Kaç Puanla Atanır? (2013)

Önceki yıllarda sadece KPSSP10 puanı ile öğretmenlik ataması yapılırken, 2013 yılından itibaren 15 branşta uygulanan Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) ile birlikte KPSSP121 puanı da kullanılmaya başlandı. Ayrıca öğretmen atamalarında kullanılan puanların geçerlilik süresi 2 yıldan 1 yıla indirildi. Genel Yetenek – Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri testlerinin içeriği kısmen değiştirildi.

Tüm bu değişikliklerden dolayı sınav sonucu açıklanmasına rağmen adayların “atanabilir miyim” sorusuna net bir cevap bulamadığını görüyoruz. Yine de sizler için bir araştırma yaptık ve hangi branşın kaç puanla atanabileceği konusunda tahminde bulunduk. Sizi sevindiren bir sonuçla karşılaşmanızı diliyoruz. Hakkınızda hayırlısı olsun. Bu verilerin tahminden ibaret olduğunu unutmayın, sadece kişisel düşünce içerir.

Şimdi bölümleri ve tahmini atama puanını sıralayalım.

öğretmen

Beden Eğitim Öğretmenliği

Taban puanın 26. tercihi de açan adaylar için 70-71 civarında olacağı tahmin ediliyor. Açılacak kadro miktarı taban puanları da şekillendirecek.

 

Bilişim Teknolojileri Öğretmenliği

Orta okullarda zorunlu ders olması ile birlikte açılan kadro sayısının da artacağı bekleniyor. Atama puanının ise 81-83 aralığında olacağı tahmin edilmekte.

 

Biyoloji

Biyoloji branşından 6187 kişi ÖABT’ye girdi. Tahminen 250-350 kişinin ataması yapılacak.

 

Coğrafya Öğretmenliği

4519 kişi ÖABT’ye girdi, 550 – 600 kişinin atanacağı ve taban puanların 75-76 civarında olacağı öngörülüyor.

Felsefe Öğretmenliği

Felsefe için 250 – 300 kadronun açılacağını ve puanların 83’e kadar düşebileceğini tahmin ediyoruz. Atama puanlarının yüksek olduğu bu branşta adayların 26. tercihi de açmalarını tavsiye ediyoruz.

Fen Bilimleri / Fen ve Teknoloji Öğretmenliği

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’ne 13598 kişinin girdiği Fen ve Teknoloji Öğretmenliği için yaklaşık 2000 kişinin atanacağını ve 76 üzeri puan alanların atanabileceğini tahmin ediyoruz. Puanı 74 ve üzeri olanlar ümitlerini yitirmesinler.

 

Fizik Öğretmenliği

Fizik Öğretmenliği için 5410 kişi ÖABT’ye girdi. Bunların içinden yaklaşık 200 tanesi atanacak. Taban puanlarının ise 79-82 aralığında olması bekleniyor<

Görsel Sanatlar / Resim Öğretmenliği

70’in üzerinde puanı olanlar muhtemelen atanacaktır. Atama puanları 67-68’e kadar da düşebilir.

 

İlköğretim Matematik Öğretmenliği

İlköğretim Matematik Öğretmenliği için ÖABT’ye giren aday sayısı 6370. Milli Eğitim Bakanlığının en fazla ihtiyaç duyduğu branşlardan birisi, neredeyse 3 kişiden 2’sinin atanması ve puanların 70’in altına düşmesi bekleniyor.

 

İngilizce Öğretmenliği

26. tercihi açanlar için puanlar 72’ye kadar düşebilir. Çok ihtiyaç duyulan branşlardan biri olduğu için atama sayısının da yüksek olması bekleniyor. 15044 kişi ÖABT sınavına katıldı.

 

Kimya Öğretmenliği 

Kimya Öğretmenliği için ÖABT’ye giren aday sayısı 4518. Açılması beklenen kadro sayısı ise 250 – 300. Dolayısıyla puanların yüksek olması bekleniyor. 82’nin üzerinde puan alanların atanma ihtimali bir hayli yüksek.

 

Matematik Öğretmenliği (Lise)

12555 aday Lise Matematik Öğretmenliği için ÖABT’ye girdi. 1100-1200 civarında atama yapılması bekleniyor. Taban puan ise muhtemelen 80 civarında olacaktır. 75’in üzerinde puana sahip adayların 26. tercihlerini açmalarını öneriyoruz.

 

Müzik Öğretmenliği

2012 yılında 50.6 taban puan ile atama işlemlerinin gerçekleştiği müzik öğretmenliğinin bu yıl da 50-60 arası bir taban puan ile kapatacağını söyleyebiliriz.

Okul Öncesi Öğretmenliği

Okul Öncesi Öğretmenliği en rahat branşlardan birisi. Bu bölümden mezun olan adayların atanması çok zor değil. 65’in üzerinde puanı olan adaylar çok büyük ihtimalle atanacaktır. 55-65 arasının ise atanma şansı epey yüksek.

 

Sınıf Öğretmenliği

Sınıf öğretmenliği kadrolarına yaklaşık 2700 – 2800 kişinin atanacağı tahmin ediliyor. Atama puanının ise 81-82 dolaylarında olması beklenmektedir.

 

Rehber Öğretmen

Adayların en şanslı olduğu, atanmanın çok kolay olduğu alanlardan biri de rehber öğretmen. Bu branşta neredeyse her adayın atanma şansı var. Taban puan 50 civarında olacaktır.

 

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği ÖABT’ye en çok giren adayın bulunduğu branş. Tam 19179 Sosyal Bilgiler Öğretmeni adayı ÖABT’ye girdi. 1100-1200 kadar kişinin atanması bekleniyor. 78 ve üzeri puan alan adaylar muhtemelen atanacaktır. 75-78 aralığında olanların da atanma ihtimali var.

 

 Tarih

Tarih Öğretmenliği için 400-500 civarında adayın atanması ve atama taban puanının 80 civarında olması bekleniyor. Yine de puanı 78’in üzerinde olan adayların atanma ihtimali olduğunu söyleyebiliriz.

 

Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliği

Atama puanlarının düşük olduğu branşlardan biri de Teknoloji ve Tasarım öğretmenliği. Bu branştaki adaylardan 60 ve üzeri puan alanların atanmasına kesin gözü ile bakılıyor. 45 üzerinin atanma ihtimali var.

 

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği

En çok adayın yarıştığı branşlardan biri de Türk Dili ve Edebiyatı. Bu branştan tam 17656 kişi ÖABT’ye girdi. Açılacak kadro sayısı taban puanlar üzerinde belirleyici olacaktır. Fakat normal şartlarda en düşük atama puanının 74-76 dolaylarında olması beklenmektedir.

 

Türkçe Öğretmenliği

Türkçe Öğretmenliği kontenjanı fazla olan branşlardan birisi. ÖABT’ye bu branştan toplam 13633 kişi girdi. 78 ve üzeri puan alanların atanmasına neredeyse kesin gözü ile bakılıyor. Puanların 72’ye kadar düşme olasılığı var.

 

Zihinsel Engelliler Öğretmenliği

Atanma problemi olmayan branşlardan biri de Zihinsel Engelliler Öğretmenliği. Bu branştaki adaylar çok düşük puanlarla atanabilir. 50 üzeri puan alan adayların atanacağını, daha düşük puan alan adayların ise atanma ihtimallerinin olduğunu tahmin ediyoruz.

 

Bu yazı 3110 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

  1. okan erdal dedi ki:

    almancayı neden unuttunuz acaba ???

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun