Her Ay 4500 TL Burs Olanağı

Paylaş
 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre beş yüz on yedi öğrenciye her ay 4500 Türk Lirası burs verileceği açıklandı. On üçüncü Teknoloji Ödülleri töreni sırasında konuşan Bakan Mustafa Varank’ın yaptığı açıklamaya göre beş yüz olarak planlanan destek verilecek öğrenci sayısı planları aşarak beş yüz on yediye yükseltildi. Bakanın yaptığı açıklamaya göre 4500 Türk Lirası tutarındaki bu bursun beş yıl boyunca verileceği kesinleşti. Beş yıldan sonra ise bursun kesilmesi kararlaştırıldı.

Desteklerden Kimler Yararlanacak?

Törende konuşan Bakan Varank’ın da açıkladığına göre toplam yüz yirmi projenin desteklenmesi kararı alındı. Bu projelerde yer alacak olan doktora öğrencilerine 4500 Türk Lirası burs verilecek. Sanayi sektöründe doğan ihtiyaçlar için planlanan beş yüz kişilik doktora öğrencisi grubu sanayiden gelen isteklere göre artırıma gidilerek beş yüz on yedi kişiye çıkartıldı.

Beş sene boyunca burs alacak olan öğrenciler okulları bittikten sonra da iş arama derdine düşmeyecek. Bakanın yaptığı açıklamaya göre bu doktora öğrencileri okulları bittikten hemen sonra çalışma yaptıkları alana uygun olarak bir işe yerleştirilecekler. Bakan Varank açıklamalarının devamında beş yıl boyunca verilecek bursun ardından eğitimlerini tamamlayan gençlere istihdam sağlayacaklarını da belirterek bu öğrencilerin işe girdiklerinden itibaren üç sene boyunca istihdam desteği alacaklarını da söyledi.

Milli Bir Teknoloji İçin

Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Varank, artık dünyada başarılı olmak için teknolojiye açık olmanın ve uyanık olmak gerektiğinin altını çizdi. Ülkenin milli teknoloji, güçlü sanayi projesine destek veren Varank, bu yeni yaklaşımda bürokrasinin daha da azalacağını, girişimcilere daha fazla destek verileceğini söyledi. Varank konuşmalarının ilerisinde yenilik içeren her adımın destekçisi olacaklarını ve bu yenilik içeren adımların ekonomiye destek olması için çalışacaklarını bildirdi.

Ar-Ge ve tasarım konularında da hükümet olarak destek verdiklerini söyleyen bakan bakanlık tarafından bu alanda uzmanlaşmış isteyen kişilere Ar-Ge ve Tasarım Merkezi Belgesi verdiklerini söyledi. Bu belgeyi alan firmaların devletten vergi indirimi kazanacaklarını ve ayrıca sigortalarında da prim desteğinden yararlanacaklarını belirtti.

Bu yazı 261 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun