İkinci Öğretim Ders Saatleri İle İlgili YÖK’ten Açıklama

Paylaş
 

İkinci öğretim programında ders gören üniversite öğrencileri ders saatlerinden şikayetciydi. Özellikle kız öğrenciler bu durumdan muzdarip olduklarını bir çok kez dile getirmişlerdi. Dersi geç saatlerde biten ikinci öğretim öğrencileri zor durumda kalıyorlardı. Bu duruma bir çok öğrenci gerek mail ile, gerkse çağrı merkezi kanalı ile YÖK’e iletti.

Gelen talepler üzerine YÖK konuyu tekrardan değerlendirmeye karar verdi ve konuyla ilgili verilen kararı 19.02.2015 tarihinde sitesinde yayınladı.

Şimdi herkes merak ediyor acaba ikinci öğretim ders saatleri değiştirildi mi ? derse kaçta gideceğim? YÖK’ün açıklamasında bununla ilgili net bir detay yok ama yine de sizi bir nebze sevindirecek bir açıklama. Bu kararda geçtiğimiz hafta yaşanan ve tüm Türkiye’yi yasa boğan Özgecan ASLAN cinayetinin de etkili olduğunu düşünüyoruz. Umuyoruz ki bu karara üniversiteler hassasiyetle uyum sağlarlar ve hem öğrenciler mağdur durumda kalmaz hem de başka Özgecanlar böyle çirkin olaylara kurban gitmezler…

YÖK’ten yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına, ikinci öğretim programlarında öğrenim gören özellikle kız öğrencilerimizden gelen, ikinci öğretim derslerinin başlama ve bitiş saatlerine ilişkin şikâyetler ve ders saatlerinin yeniden düzenlenmesine yönelik talepler üzerine konu tekrar tarafımızca ele alınmıştır.

Üniversitelerde ikinci öğretim ders saatlerine ilişkin yaşanılan sorunların değerlendirilmesi neticesinde; öğrencilerin durumları ve görüşleri de dikkate alınarak “birinci öğretim derslerinin bitimini takiben ikinci öğretim derslerine başlanabileceği, gerektiğinde hafta sonları da ders konulması suretiyle ikinci öğretim ders saatlerinin üniversiteler tarafından düzenlenebileceği” sonuç ve kanaatine varılmıştır.

İkinci öğretim dersleri için herhangi bir başlangıç saati belirtilmeyerek, birinci öğretimin derslerinin bitimini müteakiben olmak kaydı ile ikinci öğretim derslerinin başlangıç saatlerinin belirlenmesi konusu yükseköğretim kurumlarımıza bırakılmıştır.

Yükseköğretim kurumlarımızın bu ve buna benzer konularda tasarrufta bulunabilmelerinin yolunu -tedrici olarak- açmanın doğru olduğunu düşünmekteyiz.

Yükseköğretim Kurulu olarak, önceliğimiz öğrencilerimiz ve onların huzurlu, mutlu bir şekilde iyi eğitim almalarını sağlamaktır. Almış olduğumuz bu kararın bütün öğrencilerimiz için hayırlı olmasını dileriz.

Kamuoyuna önemle duyurulur.

Bu yazı 1365 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun