İlk Defa Yapılmıştı Sonuçları Açıklanıyor

Paylaş
 

LGS yani liseye giriş sınavı ilk defa yapılmıştı. Yapılan açıklamalar doğrultusunda sonuçlarının bugün yani 26 Haziran 2018 tarihinde açıklanması bekleniyor. Yeni liseye başlayacak ve sınava giren adaylar ise oldukça heyecanlı bir şekilde sonuç açıklama ekranına gözünü dikmiş durumda.

Sınav ne zaman yapılmıştı?

Milli eğitim bakanlığı tarafından 2 Haziran 2018 tarihinde düzenlenen sınav ilk defa bu dönemde uygulanmaya geçirilmiştir. Sınav iki oturum halinde ve 90 soru üzerinden yapılmıştı. Sınava girilmesinin ardından gözler tekrar MEB den gelecek olan sınav açıklama ekranına çevrilmiş durumda. Yapılan son açıklamalar neticesinde sınavın ise bugün açıklanacağı duyuruldu.

Sonuçlar sadece MEB üzerinden açıklanacak

Sonuçların ise sadece MEB üzerinden açıklanacağı duyuruldu. İnternet üzerinden yapılan açıklamaya göre ise sonucun sadece MEB resmi sitesinden açıklanacağı başka sitelerden yapılan açıklamalara adayların itibar etmemesi gerektiğini duyurdu. Bu açıklama ile birlikte adaylara posta veya elektronik olarak hiçbir bildirimde bulunamayacağı da duyurulmuştur.

Sınav iki oturum halinde yapılmıştı

İlk defa yapılan liseye giriş sınavında da iki oturum şeklinde adaylara yöneltildi. Birinci oturumda sözel alanda kişilere 50 soru soruldu ve toplam 70 dakika süre verildi. Soru dağılımları ise Türkçe dersinden 20 soru, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük dersi ile yabancı dil derslerinden 10’ar soru olmak üzere 50 soru olarak kişilerin cevaplanması istendi.

İkinci oturumda ise sayısal alan testi yapıldı ve burada da adaylara 40 soruluk bir kitapçık verilerek 60 dakikalık bir süre tanındı. Bu bölümde matematik ve fen bilimleri testlerinden her birisinden 20’şer soru soruldu.

Bu yazı 367 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun