İlk Nakil Dönemi İçin Son Gün

Paylaş
 

Liselere ilk nakil dönemi bu gün sona eriyor. Adrese göre yapılan yerleştirme veyya LGS sonucu ile yapılan tercihte değişiklik için 6 Ağustos’ta başlayan yerleştirmede son güne gelindi. Bu süre kapsamında yerleştiği liseden kaydını başka liseye almak isteyen veya herhangi bir liseye yerleşemeyen öğrencilerin de tercih süresi sona eriyor. 13 Ağustos Pazartesi açıklanacak ilk nakil dönemine, adresine yakın yeri tercih etmek istemeyenler, hiç tercih yapamamış olanlar ve LGS sonucuna göre yerleştiği lisede değilde başka bir lisede eğitim almak isteyenler tercih yapıyor.

Birinci nakil dönemi bu gün 17: 00 da sona eriyor. Tercih işlemleri e-Okul üzerinden online olarak 17: 00’a kadar yapılabilecek. Okul müdürlüklerine gidilerek yapılacak e- Okul başvurusunda, başvurulacak okulun boş kontenjan durumuna bakılmıyor. Okul müdürlüğü tarafından yapılıp onaylanacak başvurunun bir çıktısı imzalanıp veliye teslim edilirken bir çıktısı da okulda kalacaktır.

Yerleştirme Neye Göre Yapılıyor?

LGS ile öğrenci alan okulların belirledikleri bir kontenjan sınırı bulunuyor. Başvuru yapan öğrencilerin merkezi sınav sonuçlarını sıralayıp en yüksek puandan alıma başlıyor. Kontenjan âdetine göre alım yapan bu okullar LGS puanı eşit olan öğrenciler arasında farklı elemeler yapıyor. Merkezi sınav notu eşit olan öğrencilerin orta öğretim başarı notuna bakılıyor. Orta öğretim başarı notunun da eşit olması durumunda doğum yılına bakılıyor. Yaşı küçük olan öğrenci öncelikli hak kazanıyor. Yaş eşitliği durumunda altıncı, yedinci ve sekizinci sınıflardaki yıl sonu ortalamalarına bakılıyor. Okula devam, devamsızlık, özür durumları da incelenen kriterler arasında yerini alıyor.

Bu yazı 291 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun