İlköğretim Mezunlarına Çok Güzel Haber

Paylaş
 

Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmalarını sürdüren Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan pek çok kişiyi ilgilendirecek önemli bir haber verildi. Oluşan personel eksikliğini gidermeyi amaçlayan Türk Silahlı Kuvvetleri Kara kuvvetleri alanı için binlerce kişinin işe alınacağı duyuruldu.

Neler Gerekiyor?

İş başvurusu yapmayı düşünen adayların en az ilköğretim mezunu olması gerekiyor. Yurt dışından gelmiş olan ya da gelecek olan adaylar bakımından ise yaşadıkları ülkede Türkiye’deki ilköğretim seviyesine denk gelen öğretim kurumlarının bir tanesinden mezun olmak yeterli kabul ediliyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak sağlanması gereken bir diğer şart. Yabancı bir devletle vatandaşlık bağının bulunması ise engel teşkil etmiyor. Ancak, bu durumda çifte vatandaşlık bulunması gerekiyor. Bu iki şartın yanında, başvuracak kişilerin erkek olması gerektiği de yapılan açıklamada yer alan bilgiler arasında. Başvuru yapmayı düşünen erkek adayların 01 Ocak 2018 tarihi itibariyle nüfus kayıtlarına göre 25 yaşını doldurmuş olmaları gerekiyor. Askerlik görevine başlamamış ya da başladığı halde tamamlamamış olan adayların 01 Ocak 2018 tarihi itibariyle 20 yaşından gün almış ve 25 yaşını bitirmemiş olması gerekiyor. Adayların askeri okullarla ya da Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilişiklerinin hiçbir sebeple kesilmemiş olması gerekiyor. Daha önce Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından herhangi bir pozisyonda istihdam edilmemiş olmak da başvurunun işleme alınması için gerekenler arasında geliyor. Adayların kamusal hakları kullanabiliyor olmaları da gerekiyor.

Hangi Rütbeler İçin Alım Yapılacak?

Yapılan açıklamada, sözleşmeli er ve uzman erbaş rütbeleri için binlerce kişi alınacağı bildirildi. Hava Savunma, ikmal, sıhhiye, bakım, tank, ulaştırma, topçu gibi sınıflarda hizmet vereceği açıklanan er ve uzman erbaşlar için kontenjan sayısı konusunda henüz net bir açıklama yapılmadı.

Başvuru İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Başvuru yapabilmek için şartları sağladığını düşünen adayların bir form doldurması ve doldurulan formla belirlenecek olan tarih ve yerlerde sınavlara girmeleri gerekiyor. Bunun yanında adayların sağlık muayenesinden geçmesi de gerekiyor. Dijital platformlar üzerinden ulaşılabilecek olan formun içeriğinde atılması gereken tüm adımlar detaylı şekilde yer alıyor.

Bu yazı 665 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun